خودرو

اخبار روز بازار خودرو (اسفند ۱۴۰۲)

None
طی چند سال اخیر به دلایل مختلفی از جمله تحریم‌های خارجی و برنامه‌های مالی داخلی، بازار خودرو همیشه دچار هیجان و تلاطم بوده و قیمت‌ها در مدت کوتاهی میلیون‌ها تومان افزایش پیدا کرده است. این روند صعودی قیمت‌ها آنقدر سریع و شدید بوده که قیمت پراید از ۲۵ میلیون تومان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ به مرز ۲۰۰ میلیون تومان رسید.
البته مسئولان و مدیران هم بیکار ننشسته‌اند و سعی کرده‌اند با اجرای برنامه‌هایی مثل پیش فروش خودرو و گزینش متقاضیان از طریق قرعه‌کشی و ایجاد سامانه‌ای مخصوص برای فروش خودرو، بازار را کنترل کنند. همچنین اخبار آزادسازی واردات خودرو باعث شده تا قیمت‌ خودرو روند نزولی را پیش بگیرد.

بازار خودرو در هفته ابتدایی اسفند‌ماه ۱۴۰۲، تقریبا هفته آرامی بود. هنوز تکلیف بسیاری از امور برای سال جدید مشخص نیست و به همین دلیل اخبار مهمی هم در این‌باره به‌گوش نمی‌رسد. تنها موضوع داغ این روزها، همچنان واردات خودرو و حواشی مربوط به آن است.
خودروسازان خارجی نیز در این هفته از آخرین تکنولوژی‌های خود را معرفی کردند.
بهمن‌ماه بر خلاف نظر کارشناسان که منتظر ماهی طوفانی بودند، تقریبا آرام سپری شد و خبری از اتفاقات چالشی معمول پایان سال نبود. لایحه بودجه هنوز تصویب نشده است و تقریبا نه جمع‌بندی پایان سال اتفاق افتاده و نه چشم‌انداز سال آینده مشخص است.
در این ماه خودروسازان خارجی با آغاز سال نوی میلادی از جدیدترین محصولات خود در سال ۲۰۲۴ رونمایی کردند.
دی‌ماه را شاید بتوان آرامش پیش از طوفان دانست. اخبار این ماه گرچه اخبار بسیار مهمی بودند اما بیشتر از دو ماه طوفانی پایانی سال خبر دادند. تغییر شرایط ثبت‌نام خودرو، ابلاغ آیین‌نامه جدید واردات خودروهای نو، پلاک ملی شدن خودروهای مناطق آزاد و… از جمله این اخبار هستند.
خودروسازان خارجی در این ماه بهترین محصولات سال ۲۰۲۳ میلادی را به علاقه‌مندان معرفی کرده و از جدیدترین دستاوردهای خود رونمایی کردند.
آذرماه ۱۴۰۲، ماه پر خبری بود. از رفع محدودیت توزیع لاستیک دولتی تا معرفی ماموت به عنوان نماینده رنو در ایران در این ماه اتفاق افتاد.
خودروسازان خارجی نیز در این ماه، از جدیدترین تکنولوژی‌های خود رونمایی کردند.
آبان‌ماه چندان ماه پر تب و تابی نبود. همچنان وعده‌ها درباره واردات خودروهای برقی ادامه دارد و واردات کارکرده‌ها هم هنوز بی‌سرانجام است. دومین نمایشگاه تحویل صنعت خودرو نیز با رویکرد خودروهای برقی برگزار شد. موافقت با افزایش قیمت لاستیک نیز از خبرهای مهم این ماه بود.
خودروسازان خارجی اما از جدیدترین محصولات خود رونمایی کردند و قطار پیشرفت را با سرعت به جلو می‌رانند.
بالاخره در مهرماه، سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی باز شد. البته در این مرحله افرادی که حتی قبلا در این سامانه پیش‌ثبت‌نام نکرده بودند هم اجازه شرکت داشتند. از سوی دیگر هر روز خبر تازه‌ای درباره واردات خودرو منتشر می‌شد، اما هیچ اتفاق عملی تازه‌ای در این زمینه رخ نداد. تغییر احتمالی محدوده طرح ترافیک هم از خبرهای مهم مهرماه بود.
خودروسازان خارجی در سرتاسر جهان نیز تغییرات محصولات خود را اطلاع‌رسانی کردند و آخرین ساخته‌های خود به دنیا معرفی کردند.
داغ‌ترین خبرهای شهریورماه ۱۴۰۲ پیرامون واردات خودروهای کارکرده بود. همچنان با وجود قول‌های مکرر، آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده تا پایان شهریورماه نهایی نشد. از سوی دیگر گمانه‌زنی‌ها درباره چگونگی ادامه فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودروهای داخلی ادامه داشت.
خودروسازان خارجی نیز در این ماه آخرین محصولات خود را به نمایش گذاشتند.
بازار خودرو مرداد بیشترین تاثیر را از واردات خودرو گرفت. واردات خودرو کارکرده در این ماه قانونی شد و قیمت‌ خودرو کاهش یافت. همچنین موضوع قیمت‌گذاری خودروهای مونتاژی مورد توجه قرار گرفت.

مهم‌ترین خبر تیرماه ۱۴۰۲، موضوع واردات خودروهای کارکرده و تایید آن توسط نهاد‌های ذی‌ربط بود. همچنین خبر احتمال برگزاری سومین مرحله عرضه خودرو در سامانه یکپارچه در شهریورماه ۱۴۰۲ مورد توجه قرار گرفت. موضوع قیمت گذاری خودروهای مونتاژی نیز همچنان یکی از موضوعات داغ تیرماه بود.
خردادماه ۱۴۰۲، ماه پر تنشی در صنعت خودرو داخلی بود. کشمکش شورای رقابت و خودروسازان بخش خصوصی در مورد تعیین قیمت خودرو، همچنان ادامه یافت. گرچه بعد از اعلام قیمت توسط شورای رقابت، به ظاهر برخی از این خودروسازان از آیین‌نامه تبعیت کردند اما به هر روش تلاش کردند تا محصولات‌شان را با قیمت بالاتری به فروش برسانند. تعیین وزیر جدید صمت نیز، یکی از مهم‌ترین اتفاقات خردادماه بود.
اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، ماه بسیار مهمی برای خودروسازان ایرانی بود. از یک‌سو حاشیه‌های استیضاح وزیر صمت و از سوی دیگر تعیین قیمت خودروهای مونتاژی توسط شورای رقابت، ماه پر چالشی را برای صنعت خودرو داخلی رقم زد.
سال ۱۴۰۲ برای صنعت و بازار خودرو، جنجالی آغاز شد. برگزای اولین دور فروش خودروهای داخلی در سامانه یکپارچه، افزایش قیمت پایه خودروها از درب کارخانه، ادامه کشمکش برای عرضه خودرو در بورس کالا و واردات خودروهای کارکرده از مهم‌ترین اخبار خودرویی اولین ماه سال بودند.

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو۴۵

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا