خودرو

بایدن و ترامپ برنده‌های سه‌شنبه بزرگ

سه‌شنبه بزرگ، مهم‌ترین رویداد انتخابات مقدماتی سال امریکا، پیروز های بزرگی برای دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق امریکا که نیکی …
سه‌شنبه بزرگ، مهم‌ترین رویداد انتخابات مقدماتی سال امریکا، پیروزی‌های بزرگی برای دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق امریکا که نیکی هیلی، سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد را در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در سراسر کشور شکست داد، به ارمغان آورد. هر چند نیکی هیلی در رقابت‌های مقدماتی ورمونت به پیروزی دست یافت. بایدن نیز توانست در این رقابت‌ها در حزب دموکرات پیروزی‌هایی به دست آورد. جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا در تگزاس، ویرجینیا و کارولینای شمالی به پیروزی‌های سریعی دست یافت.
او همچنین برنده مینه‌سوتا، ایالت رقیب اصلی‌اش، دین فیلیپس، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان شد. هم بایدن و هم ترامپ در سه‌شنبه بزرگ بیش از نیمی از راه رقابت برای نامزدی احزاب خود را گذراندند. بایدن ۹۹۴ نماینده دارد و برای نامزدی دموکرات‌ها به ۱۹۶۸ نماینده نیاز است. ترامپ ۷۱۵ نماینده دارد و ۱۲۱۵ نماینده برای نامزدی جمهوری‌خواهان مورد نیاز است. پنج ایالت در حال برگزاری انتخابات مقدماتی برای رقابت‌های کلیدی رای منفی برای سنا، مجلس نمایندگان، فرماندار و سایر ادارات محلی هستند. پس با این حساب، بایدن و ترامپ هر دو بیش از نیمی از نمایندگان مورد نیاز برای احراز نامزدی احزاب خود را به دست آورده‌اند.
وضعیت هیلی و ترامپ در ایالات حساس
رای‌گیری مقدماتی برای انتخابات میان‌دوره‌ای نیز در ایالت‌های متفاوت برگزار شد و در مهم‌ترین آنها، رایان زینک که به خاطر نقشش در شورش ۶ ژانویه محکوم شد، در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان در منطقه نوزدهم کنگره تگزاس به جودی آرینگتون، رییس فعلی شبکه ان‌بی‌سی نیوز باخت. زینک هنگام ورود به کاپیتول تصویر خود را ضبط کرد و گفت: «ما داریم به کاپیتول یورش می‌بریم! نمی‌توانید جلوی ما را بگیرید!» هنوز حکمی برای او صادر نشده است. او با کسب ۱۷۰۶ رای، در رتبه چهارم قرار گرفت. همچنین در کالیفرنیا انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری دموکرات و جمهوری‌خواه برگزار می‌شود. در سمت جمهوری‌خواهان، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق امریکا پیروز شد. برای دموکرات‌ها، رییس‌جمهور جو بایدن برنده شد. علاوه بر ارایه رای‌گیری حضوری، کالیفرنیا برای همه رای‌دهندگان ثبت‌نام شده یک برگه رای نامه ارسال می‌کند. براساس نظرسنجی شبکه ان‌بی‌سی نیوز، از هر ۱۰ رای‌دهنده مقدماتی جمهوری‌خواه در کالیفرنیا، ۸ نفر گفتند که شیوه‌ای را تایید می‌کنند که ترامپ در زمان ریاست‌جمهوری خود بدان عمل می‌کرد. همین امر به پیروزی پیش‌بینی ‌شده او در این ایالت کمک کرد.
ترامپ همچنان به کسب آرا از پایگاه جمهوری‌خواهان ادامه داده است و ۷۶ درصد از جمهوری‌خواهان معتدل‌تر و ۹۲درصد از رای‌دهندگانی که به عنوان بسیار محافظه‌کار معرفی می‌شوند از او حمایت کردند. او همچنین ۶۸ درصد از آرای رای‌دهندگان مستقل و ۵۹درصد از آرای رای‌دهندگان میانه‌رو را به دست آورده است. اینها گروه‌هایی هستند که رای‌شان نیکی هیلی در اکثر ایالت‌های مقدماتی جمهوری‌خواهان تا امشب، غیر از کالیفرنیا بوده است. ترامپ همچنین حمایت انجیلی‌های سفیدپوست (۸۶درصد)، رای‌دهندگان بالای ۶۵ سال (۷۴درصد) و رای‌دهندگان سفیدپوست بدون مدرک دانشگاهی (۷۹درصد) را به دست آورده است.
خط و نشان ترامپ
ترامپ حدود نیم ساعت در اقامتگاه خود در شهر مار-آ-لاگو صحبت کرد و پیروزی‌های پیش‌بینی شده خود در سه‌شنبه بزرگ را جشن گرفت و در عین حال اظهارات ضد مهاجری که به بخش آشنای سخنرانی‌هایش تبدیل شده است را دوباره تکرار و از نظرات سابق خود در این زمینه پشتیبانی کرد. او استدلال کرد که ایالات‌متحده به خاطر سیاست‌های مهاجرتی بایدن در حال مرگ است. او گفت که مهاجران شهرهای امریکا را آلوده کرده‌اند و با جنایات خشونت‌آمیز خود ایالات متحده را به تسخیر درآورده‌اند. این اظهارات او در راستای احساسات ضدمهاجرتی اخیر در ایالات جنوبی و هم‌مرز با مکزیک بیان شده است و نحوه مدیریت او در صورت پیروزی در انتخابات نوامبر را ترویج می‌کند. ترامپ همچنین استدلال کرد مهاجرانی که به امریکا حمله می‌کنند، از مکان‌های خطرناک می‌آیند. ترامپ یکی از مخالفان سرسخت سیاست مهاجران در امریکاست و موضعی ضد مهاجران دارد، او همین دیروز مهاجران را با هانیبال لکتر، شخصیت جنایتکار فیلم «سکوت بره‌ها» مقایسه کرد. ترامپ همچنین بار دیگر انتقادات خود را از دولت بایدن تکرار کرد، هر چند که اشاره‌ای به نیکی هیلی، رقیب هم‌حزبی‌اش نکرد تا نشان دهد که به پیروزی خود در انتخابات درون‌حزبی به‌ شدت امیدوار است.
شکست بایدن در یک ایالت
پس از اینکه بایدن روز سه‌شنبه در مجمع دموکرات‌های ساموآی امریکا یک گام عقب ایستاد، جیسون پالمر – نامزد کمتر شناخته شده حزب دموکرات- در آنجا پیروزی خود را جشن گرفت. پالمر در شبکه ایکس نوشت: «افتخار دارم که پیروزی خود را در انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری ساموآی امریکا اعلام کنم.» پالمر کارآفرین ساکن مریلند است و دارای مدرک MBA از هاروارد و سابقه‌ای گسترده در شرکت‌های بزرگ امریکا دارد. او در بنیاد آموزشی بیل و ملیندا گیتس به عنوان معاون مدیر برنامه پس از دوره متوسطه آنها کار می‌کرد. اگرچه نامزدی او بسیار دور از ذهن است، پالمر با مصاحبه با پولیتیکو و بی‌بی‌سی نیوز توجه رسانه‌های اصلی را به خود جلب کرد. او امروز در کلرادو و ورمونت نیز در رای‌گیری حضور داشت. شعارهای انتخاباتی او عبارت از حمایت از آتش‌بس در غزه، گسترش حقوق شهروندی و حمایت از اتحادیه‌هاست. وب‌سایت او نسخه‌ای از این چهره را که با هوش مصنوعی کار می‌کند، نشان می‌دهد. پالمر با ۵۲ سال سن جوان‌ترین رقیب اصلی بایدن است. او در چند ماه گذشته به‌طور گسترده در ساموآی امریکا رقابت کرد.
پیروزی دیگر برای هیلی
نیکی هیلی در ورمونت که در آن انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان برگزار شد، به پیروزی رسید. برای جمهوری‌خواهان، انتخاب بین دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق و نیکی هیلی، سفیر سابق سازمان ملل متحد حول نظر ۱۷ نماینده ایالت است. چهار نامزد دیگر به‌رغم انصراف از رقابت همچنان در صندوق رای باقی مانده‌اند. از طرف دموکرات‌ها، جو بایدن، رییس‌جمهور، ماریان ویلیامسون و نماینده دین فیلیپس را برای ۱۶ نماینده ایالت شکست داد. جنک اویگور، فعال مترقی، به‌رغم عدم واجد شرایط بودن برای ریاست‌جمهوری در رای‌گیری حضور دارد. چرا هیلی در مبارزه برای نامزدی حزب جمهوری‌خواه تا این حد با مشکل مواجه شده است؟ به نظر می‌رسد یکی از دلایل مهم، حمایت ضعیف رای‌دهندگان جمهوری‌خواه از او، به خصوص بخش محافظه‌کارتر این جریان است. درحالی که هیلی با رای‌دهندگان مستقل و دموکرات که می‌توانند در برخی رقابت‌های نامزدی حزب جمهوری‌خواه رای بدهند، عملکرد بسیار بهتری داشته، ترامپ سهم عمده‌ای از رای‌دهندگان جمهوری‌خواه را به ‌خصوص میان بخش محافظه‌کارتر به دست آورده است. کارزار هیلی در بیانیه‌ای پیروزی پیش‌بینی‌شده خود را جشن گرفت و گفت که به حمایت میلیون‌ها امریکایی در سراسر کشور، از‌جمله در ورمونت مفتخر است. کارزار او همچنین اظهار داشت که پرداختن به نگرانی‌هایی که برخی رای‌دهندگان در مورد ترامپ دارند، حزب جمهوری‌خواه و امریکا را بهتر خواهد کرد. به گفته کارزار انتخاباتی هیلی، اتحاد صرفا با ادعای اینکه «ما متحد هستیم» به دست نمی‌آید.
اطلاعیه این کارزار افزود که «امروز، ایالت به ایالت، بلوک بزرگی از رای‌دهندگان اولیه جمهوری‌خواه وجود دارد که نگرانی‌های عمیق خود را درباره دونالد ترامپ ابراز می‌کنند. این همان وحدتی نیست که حزب ما برای موفقیت نیاز دارد.» واضح است که کارزار هیلی پس از شکست در سه‌شنبه بزرگ در پشت صحنه در حال ارزیابی مجدد وضعیت خود است. با توجه به روشی که این گروه موسوم به «گام به گام» پس از سه‌شنبه بزرگ در باب آن صحبت می‌کنند، به نظر می‌رسد هیلی همچنان قصد ماندن در رقابت با ترامپ را دارد. یکی از اعضای کارزار او به نیویورک‌تایمز گفت: «پول هرگز مشکل هیلی نبوده است، او گردآورنده پول پرکاری است که تا اواخر امشب تا ساعت ۶ بعدازظهر به وقت محلی برای اهداکنندگان مردمی پیامک ارسال می‌کرد.»
حمله بایدن به ترامپ
بایدن پس از پیروزی در سه‌شنبه بزرگ اظهار داشت که این نتایج نظر رای‌دهندگان با یک «انتخاب روشن» نشان می‌د‌هد که تضاد بین سوابق او و ترامپ را هر چه بیشتر روشن می‌سازد. او افزود که «آیا ما به حرکت رو به جلو ادامه خواهیم داد یا به دونالد ترامپ اجازه خواهیم داد تا ما را به سمت هرج و مرج، تفرقه و تاریکی که دوره ریاست‌جمهوری‌اش رخ داد، به عقب بکشاند؟» بایدن این بیانیه را پس از آنکه او در چندین انتخابات مقدماتی پیروز میدان بود، منتشر کرد و گفت انگیزه ترامپ «گله و شکایت» است و «تمرکزش بر انتقام‌گیری» است. بایدن با طرح اتهام علیه ترامپ مدعی شد که «او مصمم است دموکراسی ما را از بین ببرد، آزادی‌های اساسی مانند توانایی زنان برای تصمیم‌گیری در مورد مراقبت‌های بهداشتی خود را نابود کرده و یک دور دیگر از میلیاردها دلار کاهش مالیات برای افراد ثروتمند را تصویب کند.» به نظر جو بایدن نیز همچون دیگر نامزدها، سه‌شنبه بزرگ را موهبتی دیده است که باید از آن، نه برای انتخابات درون‌حزبی که برای انتخابات و رقابت با دونالد ترامپ نهایت استفاده را کرد. یکی از اعضای کارزار بایدن در همین رابطه به سی‌ان‌ان گفت که سه‌شنبه بزرگ لحظه‌ای در حال تبلور در رقابت ۴ سال پیش است که دموکرات‌ها را به پیروزی رساند.
سایه تهدید سایبری بر سه‌شنبه بزرگ
مقامی ارشد در آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت در یک تماس مطبوعاتی با رسانه‌ها مدعی شد که هیچ تهدید قابل‌توجهی برای انتخابات امروز گزارش نشد. او افزود که «ما امروز هیچ مشکلی را غیرعادی مشاهده نکردیم. ما به این ارزیابی ادامه می‌دهیم که هیچ تهدید شناخته شده، معتبر یا مشخصی برای عملیات روز انتخابات وجود ندارد و معتقدیم که مردم امریکا باید در این روند که امروز اجرا شده است، در امان باشند و بتوانند در کمال آرامش و امنیت از رای خود صیانت کنند.»
این مقام افزود: «خواهش می‌کنیم که لطفا به مقامات انتخاباتی زمان و مکان برای انجام فرآیندهای لازم، بررسی و صدور گواهینامه بدهید.» به نظر مساله امنیت سایبری به چالشی برای انتخابات ایالات‌متحده بدل شده است و همگان نگران این مساله در انتخابات نوامبر هستند. پلیس دیترویت نیز گفت که در حال بررسی دوربین‌های جعلی آویزان شده در بیرون صندوق‌های رای است. رییس پلیس شهر پلیموث، جیمز کنیتل به رسانه‌های محلی گفت که در حال بررسی وضعیت است. صفحه فیس‌بوک این شهرک درمورد درخواست اطلاعات پست شد و ناظر محلی به رسانه‌های محلی گفت که دوربین‌ها تلاش آشکاری برای ارعاب رای‌دهندگان بود. صندوق‌های رای کانون بسیاری از تئوری‌های بی‌اساس تقلب در انتخابات بوده است. در همین حال، شبکه‌های وابسته به شرکت متا، همچون اینستاگرام، فیس‌بوک و واتس‌آپ نیز دچار اختلال شده بود که برخی آن را با انتخابات سه‌شنبه بزرگ مرتبط می‌دانند. اتهامات نامزدهای متعدد به نامزدها و احزاب رقیب در انتخابات امریکا مسبوق به سابقه است و این امر به خصوص در انتخابات۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ بارها مطرح شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا