خودرو

با این ماشین در ترافیک پرواز کنید

به زودی مردم جهان می‌توانند در ترافیک با یک خودروی پرنده برقی حدود ۲۹۷ هزار دلای از ترافیک سنگین عبور کنند.
به گزارش خبرآنلاین، برخلاف اغلب رقبایش، با مدل A شرکت Alef Aeronautics واقعاً می‌توان مثل یک خودروی معمولی در خیابان‌ها رانندگی کرد. اما این خودروی دو نفره سبک با پروانه‌هایی که دارد می‌تواند در هر زمانی برای دور زدن ترافیک بلند شود و پرواز کند.
به نقل از روزیاتو،‌ این خودرو که قرار است تا سال ۲۰۲۵ تولید شود، برد ۳۲۰ کیلومتری در جاده و ۱۷۷ کیلومتری در هوا دارد. جیم دوخونی، مدیرعامل این شرکت گفت که می‌خواهد فیلم های علمی تخیلی را واقعیت بخشد و یک خودروی پرنده مقرون‌به‌صرفه بسازد.
بدنه الیاف کربنی این خودروی پرنده برقی که حدود ۵ متر طول و ۲ متر عرض دارد، برای پارک در هر پارکینگ معمولی ای طراحی شده است.
برای رانندگی در جاده، این خودرو از ۴ موتور کوچک برای هر چرخ استفاده می‌کند و شبیه به یک خودروی برقی معمولی کار می‌کند. با این تفاوت که در جلو و عقب ۸ پروانه که با سرعت‌های متفاوتی می‌چرخند تا پرواز در هر جهتی را ممکن کنند، نیز وجود دارند.
این خودرو از تکنولوژی پیشرانش الکتریکی توزیع‌شده با پوششی تورمانند روی پره‌های چرخنده که امکان جریان هوا را فراهم کرده، استفاده می‌کند.
سرعت حداکثر پرواز آن ۱۷۷ کیلومتر در ساعت است، در حالی که در جاده به ۴۰ تا ۵۶ کیلومتر در ساعت محدود می‌شود، اگرچه می‌تواند سریع‌تر برود. این محدودیت برای این است که این خودروی پرنده برقی بتواند به عنوان یک «خودروی سرعت پایین» سبک‌وزن طبقه‌بندی شود، دسته ای که برای خودروهای کوچک برقی مانند گلف کارت در نظر گرفته می شود.
آقای دوخونی ادعا کرد این خودرو که برای عموم مردم در نظر گرفته شده، نسبتاً ساده برای استفاده است و یادگیری آن تنها ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. کنترل‌ها در هوا مشابه کنترل پهپادها است.
مدل A با اغلب خودروهای پرنده در حال طراحی امروز متفاوت است، زیرا واقعاً به عنوان یک خودرو عمل می‌کند، در حالی که دیگر نمونه های بازار در واقع بالگردهای الکتریکی هستند که تنها می‌توانند پرواز کنند.
مدل A در حال حاضر با پیش‌خرید ۲۹۷,۴۳۹ دلار عرضه شده است، تقریباً معادل گران‌قیمت‌ترین خودروهای رولزرویس، بنتلی و آستون مارتین، اما این شرکت قصد دارد در آینده آن‌ها را بسیار ارزان‌تر بفروشد.
آقای دوخونی در نمایشگاه جهانی موبایل در بارسلونا گفت: «اگر همه چیز درست پیش برود، اگر سرمایه‌گذاری کافی داشته باشیم و اگر مقررات همان بماند، باید بتوانیم تولید را تا پایان سال ۲۰۲۵ آغاز کنیم.»
او افزود: «برای اینکه خودروهای پرنده رایج شوند، باید مقرون‌به‌صرفه باشند. تکنولوژی پایه مدل A ساده‌تر از یک تویوتا کرولا یا فورد فوکوس است، بنابراین اگر بتوانیم حجم بالایی تولید کنیم و تولید را بهینه‌سازی کنیم، هیچ دلیلی ندارد که قیمتش بیشتر از ۳۱.۶ هزار دلار باشد.»
۵۸۵۸

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا