خودرو

تاکسی برقی چند؟

دنیای اقتصاد: سرپرست سـازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با بیان اینکه یک‌هزار خودروی برقی وارداتی به شهر تهران پلاک ملی گرفته‌اند، گفت: این خودروها استانداردهای لازم را از مراجع ذی‌صلاح اخذ کرده‌اند و در صف دریافت پلاک تاکسی هستند. شادی مالکی در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: برقی‌سازی خودرو و تاکسی یک پروژه ملی است که از سوی دولت در دستور کار قرار گرفت و ما نیز در این راستا با وزارت صمت و خودروسازان داخلی در بحث واردات خودروهای برقی کار را شروع کردیم و از سوی دیگر شهرداری تهران هم‌راستا اقدام به واردات خودروی برقی کرده است.
وی ادامه داد: امسال شاهد وارد شدن ۲۵هزار خودروی برقی سدان و ۲هزار و ۵۰۰تاکسی برقی و ۱۰هزار ون برقی و ۲۷هزار و ۵۰۰خودروی برقی از طریق خودروسازان داخلی ذیل توافق‌نامه با وزارت صمت خواهیم بود و در کل نزدیک به ۶۰هزار خودروی برقی وارد ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی تهران می‌شود. به گفته مالکی، از هفته گذشته تاکنون قرارداد نزدیک به ۱۰هزار خودرو با خودروسازان داخلی منعقد شده و یک‌هزار دستگاه خودرو نیز هم ‌اکنون در تهران است؛ این خودروها پلاک ملی گرفته‌اند و در صف دریافت پلاک تاکسی هستند. وی تاکید کرد: خودروهای وارداتی استانداردهای لازم را از مراجع ذی‌ربط دریافت کرده‌اند و از چند روز آینده ثبت‌نام از تاکسیرانانی که خودروی فرسوده دارند آغاز می‌کنیم. مالکی یادآور شد: به ازای خروج یک دستگاه خودروی فرسوده، یک دستگاه تاکسی برقی جایگزین می‌شود و به محض دریافت پلاک تاکسی، این خودروها فعال می‌شوند و حتی مسیر حرکت آنها هم مشخص شده است.
وی در مورد حدود قیمت تاکسی برقی هم گفت: قیمت توسط سازمان حمایت و وزارت صمت اعلام می‌شود، اما بین یک‌میلیارد تا یک‌میلیارد و سیصدمیلیون تومان براساس نوع خودرو متفاوت است. سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران افزود: تسهیلاتی برای رانندگان از طریق شهرداری و انعقاد قرارداد با صندوق کارآفرینی امید با کارمزد پایین و بازپرداخت پنج‌ساله در نظر گرفته‌ایم و از طریق ماده ۱۲ هم یارانه‌ای از سوی دولت داده می‌شود که قیمت خودرو برای تاکسیران منطقی شود. مالکی در مورد ایستگاه‌های شارژ خودروی برقی هم اضافه کرد: هم‌اکنون ۱۵ ایستگاه در شهر تهران با ۷۴نازل داریم که تا پایان امسال ۹۳۰ نازل دیگر در قالب ۹۶ایستگاه نصب می‌شود. وی در مورد خدمات پس از فروش خودروهای برقی هم تاکید کرد: خودروسازان متعهد شده‌اند که به ازای هر ۳۳۰خودرو یک بخش تعمیرگاهی داشته باشند، ضمن اینکه نرخ کرایه هم براساس لایحه‌ای که به شورای شهر ارسال می‌شود، مشخص می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا