خودرو

تولید انبوه نانولوله‌کربنی پایه آبی برای استفاده در چرم مصنوعی داخل خودرو

یکی از شرکت‌های تولیدکننده نانولوله‌کربنی، به تازگی خط تولیدی در چین راه‌اندازی کرده که سوسپانسیون پایه آبی ارائه می‌دهد و برای تولید پوشش‌های آنتی‌استاتیک مناسب است. چرم مصنوعی داخل خودرو از جمله محصولاتی است که می‌تواند میزبان این نوع نانولوله‌کربنی باشد.
به گزارش ایسنا، شرکت اوسی‌اس‌آی‌ال (OCSiAl) خط تولیدی برای تولید سوسپانسیون‌ نانولوله‌های کربنی در چین راه‌اندازی کرده است. این خط تولید، سوسپانسیون‌های پایه آبی از نانولوله‌کربنی تولید و عرضه می‌کند که برای استفاده در پوشش‌های رسانا با عملکرد بالا از جنس اپوکسی، آکریلیک، پلی‌استر، پلی‌اورتان و لاتکس مناسب است. این نانولوله‌ها به عنوان افزودنی در محصولات ترموپلاستیک آنتی‌استاتیک نیز قابل استفاده هستند.
این نانولوله‌ها به همراه ویژگی‌هایی که دارند، این امکان را فراهم می‌کنند که بتوان محصولات کاربردی و زیست‌سازگار تولید کرد، بدون این که نیاز به تنظیمات خاصی در فرآیند تولید باشد و یا لازم باشد تغییری در خط تولید صورت گیرد.
با افزودن این نانولوله‌ها به محصول ویژگی‌هایی نظیر مقاومت سطحی بالا بین ۱۰۵ تا ۱۰۸ اهم در متر مربع ایجاد می‌شود که این ویژگی مستقل از رطوبت و دما است. همچنین خواص مکانیکی محصول ارتقاء می‌یابد، بدون این که کربن در محیط منتشر شود. از جمله ویژگی‌های جالب توجه این افزودنی، بروز رنگ‌های روشن و رسیدن به شفافیت ۹۰ درصد است.
مدیرعامل این شرکت می‌گوید: پوشش‌های دارای نانولوله‌کربنی در جهان به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند و این موضوع نشان می‌دهد که افزودن نانولوله‌کربنی به پوشش می‌تواند ارزش زیادی برای محصول به ارمغان بیاورد و همچنین در مقابل روش‌های رایج، از سادگی قابل توجهی نیز برخوردار است.
به نقل از ستاد نانو، از جمله کاربردهای این نوع پوشش‌ها می‌توان به چرم‌های مصنوعی اشاره کرد که در داخل خودروها استفاده شده و خاصیت ضدغبار داشته و همچنین از دوام و ایمنی بالاتری نیز برخوردار هستند. پوشش‌های لاتکس آنتی‌استاتیک حاوی نانولوله‌کربنی بر اساس استاندارد EN16350 از مقاومت بالایی بهره‌مند هستند. این پوشش‌ها را می‌توان برای محافظت از محصولات و کالاهای مختلف که نیاز به خواص آنتی‌استاتیک دارد، نظیر دستکش‌های صفحات لمسی مورد استفاده قرار داد.
در حال حاضر، Ocsial دارای سیستم تولید گسترده‌ای از محصولات مبتنی بر نانولوله در مناطق با بالاترین تقاضای بازار مانند چین، ژاپن، سریلانکا، برزیل و مالزی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا