خودرو

خرید اتوبوس از خودروسازان داخلی+ جزئیات

اقتصادنیوز: سخنگوی شهرداری تهران درباره جزئیات اتوبوس‌های خریداری شده از خودروسازان داخلی، افزود: ۱۰۰۰ دستگاه از شرکت عقاب، ۵۰۰ دستگاه از سبلان‌خودرو، ۵۰۰ دستگاه از خودروسازی اسنا و ۴۰ عدد وَن ویژه توان‌یابان از پارسیان موتور. هم‌چنین قرارداد با ایران خودرو دیزل نیز از محل قرارداد وزارت کشور در حال انجام است.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهرداری تهران درباره رویکرد مجموعه مدیریت شهری برای تأمین نیاز پایتخت به وسایل نقلیه انبوه‌بر، بیان داشت: طبیعتاً اولویت نخست ما استفاده از توان و ظرفیت خودروسازان داخلی است. حمایت از تولیدکنندگان ایرانی در حد شعار باقی نماند؛ بلکه بررسی کارنامه ۳۰ ماهه گذشته نشان می‌دهد مهم‌ترین رویکرد شهرداری تهران بوده است.
وی درباره جزئیات این حمایت‌ها، اظهار کرد: همان‌طور که می‌دانید شهر تهران به دست‌کم ۷۰۰۰ دستگاه اتوبوس جدید برای تأمین حداقل‌های شهر نیازمند است. برای این منظور، مدیریت شهری ششم از نخستین روز فعالیت، برای تأمین اتوبوس‌های جدید با تقریباً همه خودروسازان معتبر داخلی وارد مذاکره شد. نتیجه، انعقاد قرارداد خرید بیش از ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس با اعتباری بالغ بر ۲۸ هزار میلیارد تومان بود.
سخنگوی شهرداری تهران با تأکید بر اینکه تا پیش از این عمده خطوط اتوبوس‌سازی‌های ایرانی عملاً راکد و از کار افتاده بود، اضافه کرد: انعقاد این قراردادها با تولیدکننده‌های مختلف داخلی، عملاً چرخ‌های تولید را به حرکت درآورده و فرصت‌های جدید شغلی را برای کارگران محترم هم‌وطن فراهم کرد.
محمدخانی درباره جزئیات اتوبوس‌های خریداری شده از خودروسازان داخلی، افزود: ۱۰۰۰ دستگاه از شرکت عقاب، ۵۰۰ دستگاه از سبلان‌خودرو، ۵۰۰ دستگاه از خودروسازی اسنا و ۴۰ عدد وَن ویژه توان‌یابان از پارسیان موتور. هم‌چنین قرارداد با ایران خودرو دیزل نیز از محل قرارداد وزارت کشور در حال انجام است.
وی با بیان آنکه به نظر می‌رسد تقریباً خودروساز معتبر ایرانیِ دیگری که توان تولید صنعتی داشته باشد، وجود ندارد که شهرداری با آن قرارداد امضا نکرده باشد، تصریح کرد: البته مهم‌تر از حمایت از تولید ملی، حراست منابع بیت‌المال و رسیدگی به نیازهای مردم است. در همین راستا، دو قرارداد ۲۵۰ دستگاهی که با دو شرکت خودروساز دیگر منعقد شده بود، بدلیل ناتوانی تولیدکننده، به سرانجام نرسید. شهرداری در حال اقدام قضایی برای جبران ضرر و زیان بیت‌المال است.
سخنگوی شهرداری تهران در تشریح مدل قراردادی با خودروسازی‌های داخلی نیز، گفت: ۲۵درصد این قراردادها بنا به تفاهم صورت‌گرفته به‌صورت نقد پرداخت شده است. ۲۵درصد دیگر به‌صورت غیرنقد و املاک تسویه خواهد شد. هم‌چنین برای تسویه ۵۰درصد دیگر رقم قرارداد، خودروسازی با ضمانت شهرداری، به بانک معرفی شده و تسهیلات دریافت می‌کند. بازپرداخت اقساط این تسهیلات نیز با ما است.
محمدخانی با تأکید بر اینکه حمایت واقعی از تولید داخل با شعار دادن متفاوت است، اظهار داشت: شهرداری تهران به‌طور واقعی پای تولید ملی ایستاد. علیرغم آنکه در رسانه‌ها بخاطر ترافیک و آلودگی هوا زیر فشار بود و با وجود سرعت بسیار پایین تولیدکنندگان در تحویل اتوبوس، به قرارداد پای‌بند ماند. همین حالا بعد از گذشت یک‌سال از عقد قرارداد به‌طور مثال خودروسازی عقاب کمتر از ۲۰۰ دستگاه اتوبوس از ۱۰۰۰ دستگاه خریداری‌شده، تحویل داده است.
وی افزود: تازه خودروسازی عقاب یکی از مجموعه‌های خوشنام و خوش‌قول ایرانی است. سبلان‌خودرو پس از یک‌سال کمتر از ۳۰ دستگاه از ۵۰۰ دستگاه تحویل داده، اسنا کمتر از ۱۰۰ دستگاه از ۵۰۰ دستگاه و پارسیان موتور هم تنها ۱۰ عدد ون فیات تحویل شهرداری داده است. با این همه شهرداری تهران با تزریق اعتبارات نقدی و کارسازی تسهیلات بانکی، بدنبال ایجاد تحرک در بدنه خودروسازی کشور است.
سخنگوی شهرداری تهران درباره خرید اتوبوس‌های برقی هم بیان داشت: برای برقی‌سازی ناوگان عمومی هم اولویت نخست ما تولیدکنندگان ایرانی بود. با این همه هیچ خودروسازی که بتواند به‌صورت صنعتی در مقیاس انبوه، اتوبوس برقی تولید کند، در کشور وجود نداشت. اگرچه مجموعه مدیریت شهری باز هم با هدف حمایت از تولید ملی، با خودروسازی شتاب (وابسته به مپنا) برای خرید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی قرارداد بست.
محمدخانی با یادآوری آنکه مجموعه شتاب تا این لحظه هیچ اتوبوس برقی به ما تحویل نداده، اضافه کرد: در بهترین حالت دوستان اعلام کردند تا پایان امسال می‌توانند در حد چند دستگاه تولید کنند! همان‌طور که روشن است امکان گره زدن نیاز فوری پایتخت به اتوبوس‌های برقی به تولیدکنندگان داخلی وجود نداشت. برای همین شهرداری تهران بامجوز وزارت صمت، به‌سراغ واردات مستقیم از چین رفت.
وی با اشاره به آنکه واردات اتوبوس از چین کاملاً مسبوق به سابقه است، بیان داشت: همین اتوبوس‌های دوکابین که در خطوط بی‌آرتی مشغول فعالیتند در سنوات گذشته از شرکت king long چین خریداری شده‌اند. با این همه در این دوره مدیریتی، باتوجه به توان تولید داخل، شهرداری مطلقاً به‌دنبال خرید «اتوبوس‌های دیزل» از خارج نرفت. بلکه تنها برای واردات اتوبوس‌های برقی اقدام کرد.
سخنگوی شهرداری تهران با تأکید بر اینکه مجموعه مدیریت شهری تنها برای تأمین اتوبوس‌های برقی (نه دیزل) بدنبال واردات از چین است، اضافه کرد: در سفر شهردار محترم تهران به چین، قرارداد خرید و واردات ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی به قیمت هر دستگاه ۲۲۰ هزار یورو (باهزینه باربری، تحویل بندرعباس) نهایی شد. پس از تأیید مراجع ذی‌صلاح در کشور، بانک مرکزی هم برای تخصیص ارز موردنیاز این قرارداد اعلام آمادگی کرد.
محمدخانی در خاتمه ابراز امیدواری کرد با ورود این ۵۰۰۰ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان عمومی پایتخت (۲۵۰۰ دستگاه از منابع داخلی و ۲۵۰۰ دستگاه برقی از چین)، روح تازه‌ای به شبکه حمل‌ونقل شهرمان تهران دمیده شده و موجبات کنترل آلودگی هوا، کاهش ترافیک و جلب رضایت شهروندان فراهم شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا