خودرو

روغن موتور مناسب برای پراید چیست؟

یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از افراد، انتخاب روغن موتور مناسب برای خودروی خود است.
اقتصادآنلاین- مهسا زرگری؛ در این مقاله، روغن موتور مورد استفاده در خودروی پراید را مورد بررسی قرار داده‌ایم تا ببینیم کدام نوع روغن برای این خودرو بهتر است.
برای خودروهای مختلف پراید، از جمله سدان، هاچبک و وانت، از موتور M13 با حجم تقریبی ۱.۳ لیتر و با تغییراتی که از سال ۹۲ برای آن انجام شده و با مطابقت با استانداردهای یورو ۴، استفاده می‌شود. این موتور قادر است تا حدوداً ۷۱ اسب بخار قدرت و ۱۰۸ نیوتن متر گشتاور تولید کند. به همین دلیل، با توجه به یکسان بودن موتورهای مختلف پراید، می‌توانیم بگوییم که نوع و ویژگی‌های مورد نیاز برای روغن موتور مناسب برای آن‌ها کاملاً یکسان است.

موتورهای انژکتوری پراید قبل از سال ۹۲ با استانداردهای یورو ۲ مطابق بودند و به همین دلیل هیچ تغییرات مثبتی در آن‌ها اعمال نشده بود. توان خروجی این موتورها ۶۳ اسب بخار و گشتاور آن‌ها ۱۰۳ نیوتن متر است. به همین ترتیب، با توجه به استاندارد یورو ۲ بودن موتورهای انژکتوری قدیمی پراید، روغن مناسب برای آن‌ها باید گرانروتر و شاخص API آن نیز قدیمی‌تر باشد.

روغن موتور مناسب برای پرایدهای کاربراتوری و پرایدهای انژکتور قدیمی تفاوت چندانی ندارد. بنابراین، افرادی که خودروی پراید مدل ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۳ را دارند و آن به صورت کاربراتوری است، می‌توانند از همان روغن موتوری که برای پرایدهای انژکتوری پیشنهاد شده استفاده کنند.

در اصل، روغن موتور پرایدهای دوگانه سوز و پرایدهای بنزینی فرق خاصی ندارد. با این حال، با توجه به مدل خودروی پراید دوگانه سوز (قبل از سال ۹۲ یا بعد از سال ۹۲)، بهتر است به انتخاب روغن موتور مناسب اقدام کنید. همچنین، در بازار روغن موتورهایی وجود دارد که به‌طور خاص برای خودروهای دوگانه سوز طراحی شده‌اند. در نتیجه، اگر شما نگرانی خاصی دارید، می‌توانید از بین آن‌ها یک روغن مناسب را انتخاب کنید.
دوگانه زیر سال ۱۳۹۲
دوگانه بیشتر از سال ۱۳۹۲

در هر سرویس دوره‌ای برای پرایدها، در صورت تعویض فیلتر روغن، بهتر است ۳.۴ لیتر روغن تهیه کنید. اما اگر تشخیص داده شود که فیلتر روغن نیاز به تعویض ندارد، می‌توانید ۳ لیتر روغن برای سرویس خریداری کنید. با این حال، بهتر است در هر سرویس، همراه با روغن، فیلتر روغن نیز تعویض شود. این اقدام به حفظ عملکرد بهینه موتور و حفاظت از آن کمک می‌کند.
جمع بندی
روغن موتور مناسب برای پرایدهای مدل ۹۲ به بالا چیست؟
با توجه به پرایدهای مذکور، استفاده از روغن موتور با ویسکوزیته ۱۰W40 و شاخص کیفی SJ یا بالاتر توصیه می‌شود.
روغن موتور مناسب برای پرایدهای کاربرات و انژکتوری و زیر ۹۲ چیست؟
برای این دسته از پرایدها، استفاده از روغن موتور با ویسکوزیته ۲۰W50 و شاخص کیفی SG یا جدیدتر توصیه می‌شود.
برای هر سرویس پراید چند لیتر روغن نیاز است؟
در هر سرویس دوره‌ای برای پرایدها، در صورت تعویض فیلتر روغن، بهتر است ۳.۴ لیتر روغن تهیه کنید. اما اگر تشخیص داده شود که فیلتر روغن نیاز به تعویض ندارد، می‌توانید ۳ لیتر روغن برای سرویس خریداری کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا