خودرو

سایپا رکورد ۱۱ ساله تولید محصولات داخلی خود را شکست

گروه خودروسازی سایپا از ابتدای سال جاری تا ۲۳ اسفندماه موفق شد ۴۷۴ هزار و ۴۹۴ دستگاه خودرو تولید کند و رکورد سال گذشته خود را بهبود ببخشد؛ همچنین رکورد ۱۱ ساله در تولید کل محصولات داخلی گروه تا تاریخ ۲۵ اسفندماه شکسته شد.
به گزارش ایسنا، گروه خودروسازی سایپا از ابتدای سال جاری تا ۲۳ اسفندماه، با تولید ۴۷۴ هزار و ۴۹۴ دستگاه خودرو که ۴۷۱ هزار و ۹۲ دستگاه آن محصولات داخلی و ۳۴۰۲ دستگاه آن وارداتی (CBU)‌است، ‌ توانست رکورد سال گذشته خود را که ۴۷۴ هزار و ۴۵۴ دستگاه بود، بشکند.
همچنین در ادامه موفقیت‌های کسب شده، از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه، این مجموعه تولید محصولات داخلی (منهای خودروهای وارداتی و مونتاژی) خود را به ۴۷۴ هزار و ۵۸۳ دستگاه رسانده که این امر نشان می‌دهد، گروه سایپا رکورد ۱۱ ساله تولید خود را شکسته است.
بر این اساس در سال ۱۳۹۲، ‌میزان تولید محصولات داخلی گروه سایپا ۲۹۵ هزار و ۸۵۷ دستگاه و سال ۱۳۹۳ این عدد ۳۸۹ هزار و ۴۲۵ دستگاه بوده است. در سال ۱۳۹۴ عدد یاد شده به ۳۲۰ هزار و ۱۰۲ دستگاه رسید و سال ۱۳۹۵ گروه سایپا در تولید محصولات داخلی خود عدد ۴۳۰ هزار و ۲۸ دستگاه را ثبت کرد. سال ۱۳۹۶ نیز میزان تولید به بیش از ۴۵۳ هزار و ۳۴۲ دستگاه رسید و سال ۱۳۹۷ با آغاز تحریم‌های ظالمانه میزان تولید در حدود ۳۰۶ هزار و ۸۲۷ دستگاه بود. همچنین طی سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ نیز به ترتیب تولید محصولات داخلی گروه سایپا ۳۹۷ هزار و ۱۵۹ دستگاه، ۴۱۲ هزار و ۷۶۴ دستگاه، ۳۷۴ هزار و ۳۹۸ دستگاه و در نهایت ۴۷۴ هزار و ۴۵۴ دستگاه بود.

تولید محصولات کوییک اتوماتیک، کوییک R اتوماتیک، ساینا اتوماتیک، کوییک S، شاهین (MT / AT) و  ساینا S دوگانه سوز نیز افزایش چشمگیر داشته است. از ابتدای سال جاری تا ۲۳ اسفندماه ۶۹۱۵ دستگاه کوییک اتوماتیک تولید شده؛ ‌ این عدد سال گذشته ۴۳۷۰ دستگاه بود. بر این اساس در این محصول افزایش ۲ برابری تولید به دست‌آمده است. تولید کوییک R اتوماتیک نیز در مدت عنوان شده افزایش ۲ برابری داشته است. بدین جهت ۸۹۸۹ دستگاه کوییک R اتوماتیک تولید شده؛ میزان تولید سال گذشته در مجموع ۴۴۶۷ دستگاه بوده است. همچنین تولید ساینا اتوماتیک از ابتدای سال جاری تا ۲۳ اسفندماه ۲۲ برابر شده؛ سال گذشته مجموع تولید این خودرو ۱۱۷ دستگاه بود و اکنون به ۲۶۰۲  دستگاه جهش داشته است.
بر اساس زمان اعلام شده، در تولید کوییک S رشد قابل توجه ۲ برابری ثبت شده؛ ‌ تولید این خودروی محبوب تا ۲۳ اسفندماه ۵۴ هزار و ۶۹۱ دستگاه (میزان تولید سال گذشته کوییک S حدود ۲۴ هزار و ۶۲۸ دستگاه) بوده است. همچنین در این مدت ۴۳ هزار و ۳۰۵ دستگاه شاهین تولید شده؛ ‌ سال گذشته این عدد ۳۴ هزار و ۴۸۲ دستگاه بوده، ‌ در این حوزه رشد ۱.۲۵ برابر به دست آمده است. ساینا S دوگانه سوز نیز با افزایش ۳۴ برابری نسبت به سال گذشته از تولید ۴۰ هزار و ۵۰۶ دستگاه عبور کرد؛ سال گذشته میزان کل تولید این خودرو هزار و ۱۷۳ دستگاه بود.
در  این میان باید یادآورشد که سایت سایپا سیتروئن از ابتدای سال جاری تا ۹ اسفندماه، ۱۱۰ هزار و ۲۱۸ دستگاه ساینا تولید کرده؛ ‌سال گذشته میزان کلی تولید این مجموعه ۱۱۰ هزار و ۱۱۰ دستگاه بوده است. در سایت سایپا نیز تا تاریخ ۷ اسفندماه میزان تولید خودرو ۱۳۷ هزار و ۳۶۹ دستگاه بوده؛ ‌ سال گذشته این عدد در حدود ۱۳۷ هزار و ۲۱۸ دستگاه بوده است. همچنین در سایت بن رو رشد مناسبی به دست آمده؛ از ابتدای سال جاری تا ۶ دیماه میزان تولید وانت ۱۵۱، ۴۴ هزار و ۳ دستگاه (میزان تولید سال گذشته ۴۳ هزار و ۸۰۰)  بوده است.
رکوردشکنی در گروه خودروسازی سایپا در حالی اتفاق افتاده که خودروهای ناقص برند گروه سایپا صفر و حداکثر تولید عبور مستقیم در جریان است؛ ‌ تولید محصولات سایپا با حداکثر ظرفیت، تا ۲۷ اسفندماه ادامه خواهد یافت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا