خودرو

سهم خودروهای برقی در ترکیه

ایسنا :

ترکیه در سال ۲۰۲۳ به عنوان یک نقش‌آفرین کلیدی در فروش خودروهای الکتریکی ظاهر شد. ترکیه در سال ۲۰۲۳ با فروش ۶۵هزار و ۵۶۲ خودروی برقی از بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا پیشی گرفت و رتبه ششم را در رده‌بندی فروش اروپا به دست آورد. بر اساس داده‌های اخیر انجمن سازندگان خودروی اروپا، فروش خودروهای تمام‌الکتریکی در کشورهای اتحادیه اروپا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸.۲درصد افزایش یافته و به ۱.۳میلیون دستگاه در اکتبر و نوامبر ۲۰۲۳ رسیده است. در این دوره آلمان با ۴۶۹هزار و ۵۶۵ خودرو در اتحادیه اروپا بیشترین فروش را داشته و پس از آن فرانسه با ۲۶۰هزار و ۸۶۴ و هلند با ۱۰۳هزار و ۳۳۰خودرو قرار دارند.
سوئد با فروش ۱۰۰هزار و ۶۹۸ دستگاه در جایگاه چهارم و بلژیک با ۸۶هزار و ۸۲۳ دستگاه در رتبه پنجم قرار گرفتند. ترکیه با ۶۵هزارو ۵۶۲ دستگاه فروش خودروی تمام‌برقی در رتبه ششم قرار گرفت. ایتالیا با ۵۹هزار و ۴۶۲ دستگاه رتبه هفتم، دانمارک با ۵۲هزار و ۸۶۶، اسپانیا با ۴۵هزار و ۷۱۶ دستگاه و فنلاند با ۲۷هزار و ۴۳۵ دستگاه در رده‌های بعدی قرار گرفتند. با‌این‌حال، بدون احتساب فروش خودروهای برقی دوربرد، ترکیه با فروش ۵۴هزار و ۲۷۳خودروی تمام‌برقی از ژانویه تا نوامبر در رتبه هفتم این فهرست، پس از ایتالیا قرار گرفت. بر اساس داده‌های گردآوری‌شده، کل بازار خودرو و خودروهای تجاری سبک ترکیه در سال ۲۰۲۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۷.۴درصد رشد کرد و به ۱.۲میلیون دستگاه رسید.
فروش خودرو در ترکیه با افزایش ۶۳.۲درصدی به صورت سالانه به ۹۶۷هزار و ۳۴۱دستگاه رسید، در‌حالی‌که فروش خودروهای تجاری سبک با ۳۹.۲درصد افزایش به ۲۶۵هزار و ۲۹۴ دستگاه رسید. فروش خودروهای بنزینی در ترکیه با فروش ۶۴۶هزار و ۳۸۵ دستگاهی در سال ۲۰۲۳ رتبه اول را به خود اختصاص داده است و پس از آن خودروهای دیزلی با ۱۳۳هزار و ۳۷۴دستگاه قرار دارند. فروش خودروهای هیبریدی ۱۰۴هزار و ۸۰۴ دستگاه بود و فروش خودروهایی که با گاز مایع (LPG) کار می‌کردند ۱۰هزار و ۵۹۹دستگاه بود. در مورد خودروهای تمام‌الکتریکی، فروش به ۶۵هزار و ۵۶۲ رسید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا