خودرو

شروع طوفانی بازار خودرو در سال ۱۴۰۳


در ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۳ بازار خودرو شروعی طوفانی را آغاز کرد و شاهد رشد سرسام آور قیمت های اعلامی در بازار بودیم.
به دنبال افزایش بهای دلار در بازار آزاد و شکستن رکورد ۶۳ هزار تومانی، بازار خودرو نیز با وجود قدرت خرید بسیار پایین مردم، معطل نماند و رشد بی سابقه ای را برای خود ثبت کرد. به دنبال این قضیه قیمت اکثر خودروهای تولید داخل در حد و اندازه قابل توجهی گران شدند. برای مثال از گروه سایپا، شاهین اتوماتیک به ۸۸۰ میلیون تومان رسید و از بین ایران خودرویی ها هم تارا اتوماتیک V4 از ۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون نیز فراتر رفت.
با توجه به این تغییرات رخ داده می توان گفت که افزایش نرخ ارز در روزهای آتی و همچنین رشد بی رویه بهای اعلامی خودروها دور از ذهن نیست زیرا در این مدت نه تنها هیچ اقدام مثبتی برای کاهش نرخ ارز، افزایش میزان واردات، افزایش تولید خودروهای داخلی و … رخ نداده، بلکه شاهد رشد تنش ها در سیاست های خارجی و دامن زدن به دلار ۱۰۰ هزار تومانی توسط مسئولین نیز بودیم.
به طور کلی می توان این برداشت را داشت که دولت و وزارت صمت از افزایش نرخ ارز و قیمت های بازار استقبال می کند زیرا این بهانه برایشان فراهم می شود تا در روزها و هفته های آتی قیمت کارخانه خودروهای تولیدی و مونتاژی را به میزان قابل توجهی زیاد کنند و به مردم بی نوا بفروشند.
در بازار چینی های مونتاژی موجود نیز نوساناتی رخ داده اما افزایش قیمت های به وقوع پیوسته در حد و اندازه تولیدات داخل نبود و احتمالاً در آینده فنر قیمتی چینی ها نیز در برود.
امید است در روزهای آینده با فروکش کردن آتش منطقه ای، بهای اعلامی ارز کاهش یابد و شاهد افت قیمت های اعلامی در بازار خودرو و دیگر بازارها باشیم تا مردم بتوانند در سال جدید استرس و گرانی کمتری را تجربه کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا