خودرو

عرضه خودروهای وارداتی در انتظار رویکرد جدید

عصر خودرو- خودروهای وارداتی از بدو آزادسازی مجدد بعد از حدود ۵ سال در حبس انحصار ۳۱هزار متقاضی اسفند ۱۴۰۱ قرار داشته و رییس سازمان توسعه تجارت، اعلام کرده است که مرحله آینده عرضه خودروهای وارداتی، آخرین فرصت متقاضیانی است که از اسفند ۱۴۰۱ در صف انتخاب انحصاری خودروهای وارداتی قرار داشته اند.
به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو»، مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: «هفته آینده (هفته سوم تیرماه) عرضه جدیدی در سامانه وارداتی انجام می شود که متفاوت از عرضه های قبلی است. این عرضه آخرین فرصت برای دارندگان اولویت خودروهای وارداتی (آن هایی که اسفند ۱۴۰۱ در سامانه ثبت نام کرده بودند) است و در صورتی که این افراد خودروی مورد نظر خود را انتخاب نکنند، دیگر هیچ اولویت خریدی نسبت به سایر افراد ندارند»
ضیغمی در ادامه بیان کرد: «همچنین از ابتدای هفته آینده این امکان فراهم است که متقاضیان جدید خرید خودروهای وارداتی با بلوکه کردن ۵۰۰ میلیون تومان در حساب وکالتی، در این دوره سامانه وارداتی ها شرکت کنند و در کنار مشتریان قبلی، خودروی مورد نظر خود را برای خرید انتخاب کنند».
به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت در این عرضه خودروهای وارداتی، اولویت ابتدایی به مشتریان قبلی تعلق دارد و متقاضیان جدید هم می توانند برای خرید خودرو اقدام کنند. اما از عرضه های بعدی به طور کامل اولویت خرید برای مشتریان قدیمی سامانه از بین می رود و دیگر امتیازی نسبت به مشتریان جدید ندارند. مهدی ضیغمی در پایان گفت: «متقاضیان جدید باید در نظر داشته باشند که در صورت ایجاد حساب وکالتی و ثبت نام در سامانه وارداتی، امتیازی از جنس اولویت مدتدار به این افراد تعلق نمی گیرد و از این پس برای هر دوره از سامانه وارداتی ها امکان ثبت نام مشتری جدید وجود دارد. بدیهی است که اگر مشتری به خاطر حجم تقاضا، امکان خرید قطعی خودرویی خاص را نداشته باشد، باید برای دوره های بعدی سامانه دوباره فرایند ثبت نام را طی کند».
بر اساس گفته های رئیس سازمان توسعه تجارت، هفته آینده خودروهای اروپایی، ژاپنی، چینی و… در سامانه وارداتی ها عرضه می شود و مشتریان جدید هم می توانند برای خرید این خودروها اقدام کنند. گفته می شود که در روزهای آتی جزئیات دقیق ثبت نام مشتریان جدید در سامانه اعلام خواهد شد و قرار است تا محدودیت های ثبت نام به مراتب کمتر از قبل باشد.
البته هنوز مشخص نیست که آزادسازی عرضه واردات خودرو آیا باز هم با بلوکه کردن پول و حبس انتظاری یک ساله مانند تصمیم اسفند ۱۴۰۱ همراه خواهد بود یا مسئولان از این رویداد که انحصار یک ساله بوجود آورد درس خواهند گرفت و مراحل بعد را با آزادی عمل بیشتری شروع خواهند کرد.
نوشته: امیرحسین برخورداری
دانلود با کیفیت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا