خودرو

(عکس) چگونه آمالگام دقیق‌ترین ماکت‌های جهان را می‌سازد؟

آمالگام نامی مشهور در دنیای تولید ماکت‌های خودرو به شمار می‌رود که در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد و تمرکز خود را روی مدل‌های خاص معماری برای معماران بریتانیایی و آلمانی گذاشت.
این شرکت برای ساخت محصولاتش به داده طراحی تیم‌های فرمول ۱ هم دسترسی دارد. بخوانید… قیمت محصولات ایران‌خودرو پنجشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۳ / قیمت دنا چند؟ خرید ساندرو اتوماتیک چقدر آب می‌خورد؟ با ۱۰۰ هزار تومان چند بار می‌توان خودروهای برقی را شارژ کرد؟
به گزارش پدال، آمالگام نامی مشهور در دنیای تولید ماکت‌های خودرو به شمار می‌رود که در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد و تمرکز خود را روی مدل‌های خاص معماری برای معماران بریتانیایی و آلمانی گذاشت.
بعد‌ها کمی پا را فراتر از آن گذاشت و نمونه اولیه یک جارو برقی را تولید کرد. در سال ۱۹۹۵، بنیان‌گذار آن در مسابقه گرندپری اردن حضور یافت و با تیم فرمول ۱ ویلیامز دیدار کرد؛ همین دیدار موجب تولید نخستین مدل خودرویی آن شد. بعدا فراری هم همکاری با آمالگام را آغاز کرد و این شرکت توانست با دسترسی به اطلاعات طراحی این شرکت‌ها و دهه‌ها تجربه در ساخت مدل‌های گوناگون، مدل‌هایی بی‌نظیر و فوق‌العاده دقیق را بسازد.
از آخرین مخلوقات این برند، می‌توان به ماکت‌های فراری ۲۹۶ GT۳ و لامبورگینی کانتاش اشاره کرد که تنها سرهم‌بندی هر کدام (فارغ از تولید) به‌ترتیب ۳۰۰ و ۴۰۰ ساعت زمان برده است.
مسلما این سطح از دقت با هزینه‌ای زیاد همراه می‌شود. ارزان‌ترین محصولات آمالگام مدل‌های ۱:۱۸ هستند و از ۷۰۰ پوند آغاز می‌شوند. اما مدل‌های ۱:۸ جایی است که هنر آمالگام خود را بهترین شکل نمایان می‌کند. این محصولات که با حداقل قیمت ۷ هزار پوند عرضه می‌شوند. برای نمونه، مدل مک‌لارن اسپیدتیل و فراری ۱۵۶ کلاسیک به‌ترتیب قیمتی برابر ۱۸ و ۱۲ هزار پوند دارند.
«کریس لاوِت»، مشاور نمونه‌سازی در آمالگام، می‌گوید که خودروسازان داده‌ها عظیمی را در اختیار شرکتش قرار می‌دهند تا بتوانند با ورود آن‌ها به نرم‌افزار‌های CAD، مدل‌ها را آماده کنند. او درباره مقایسه نحوه رنگ‌آمیزی مدل‌ها و خودرو‌های واقعی می‌گوید: این همان سیستم است، اما با ابعادی کوچک‌تر. سیستم یکسان است، رنگ‌ها یکسان هستند….
هرچند که آماده‌سازی یک قالب به مدل نهایی فرایندی زمانبر است و به نوع خودرو سطح جزئیات آن بستگی دارد، اما کریس زمان متوسط آن را ۶ هفته عنوان می‌کند.
مدل‌های آمالگام نه‌تن‌ها در بحث رنگ و جزئیات مهندسی دقیق هستند بلکه در بخش جنس مواد به‌کاررفته برای ساخت مدل هم دقت بالایی دارند. به‌گفته کریس، این شرکت تا جای ممکن از مواد اولیه خودروی اصلی برای ساخت مدل استفاده می‌کند، اما بهره‌وری از مواد موج‌داری، چون فیبرکربن و ۸ برابر کوچک‌کردن آن‌ها برای استفاده در مدل، کاری غیرممکن است؛ بنابراین برخی مواد اصلی و برخی دیگر جایگزین می‌شوند.
برخی از مدل‌های آمالگام صرفا یک نمونه نمایشی هستند، اما برخی دیگر شامل اجزایی می‌شوند به‌کلی باز می‌شوند. متخصصان این مجموعه برای طراحی نمونه‌های پیچیده‌تر با قابلیت بازشدن در‌ها و گیرها، مجبور می‌شوند لولا‌ها و بست‌ها را به‌شکلی طراحی کنند که هم ظریف باشند، هم دقیق باشند و هم وزن قطعات دیگر را تحمل کنند.
آمالگام کتابخانه بزرگی از داده‌های طراحی دارد که به آن اجازه می‌دهد حتی یک شاسی خاص از یک مدل خاص را بازسازی کند. یکی از محصولات گران‌قیمت این مجموعه مک‌لارن M۸ به شمار می‌رود که به درخواست مشتری خصوصی، ویژگی‌های خودروی شخصی او را دارد. این شاهکار کوچک هم برابر ۲۰ هزار پوند قیمت دارد.
درصورتی که مشتری یک مدل خاص را با تمام جزئیات موتور و شاسی بخواهد که تاکنون توسط آمالگام بازتولید نشده است، قیمت مدل از ۵۰ تا ۱۵۰ هزار پوند افزایش خواهد یافت.
شاید تصور کنید با بزرگ‌تر شدن مدل‌ها (مانند نمونه فرمول ۱ مرسدس پتروناس که با مقایس ۱:۴ تولید می‌شود) فرایند تولید هم آسان‌تر خواهد شد! کریس در این‌باره می‌گوید: منطقی است بله. اما البته با بزرگ‌شدن مدل، می‌توانیم به جزئیات بیشتری توجه کنیم… از نظر تئوری بله، اما هنوز باید تا آنجا که می‌توانیم جزئیات را اضافه کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا