خودرو

موتور فرمول یک در خودروی جاده‌ای و عادی! /عکس

اتومبیل برای برخی از افراد ثروتمند صرفا یک سرمایه گذاری است. اما خودروهایی در دنیا وجود دارند که علاوه‌بر داشتن ارزش قیمتی بسیار، فرصتی خاص و استثنایی را به مالکان آن ارائه می‌کنند. مرسدس بنز آ اِم گِ پروجکت وان از جمله این خودروهاست.
امیرمسعود عابدین: مرسدس بنز آ اِم گِ پروجکت وان به دلیل داشتن یک موتور واقعی F۱ در درون خود، امکان راندن یک خودروی فرمولا وان را در خیابان‌های عادی فراهم می‌کند. پروجکت وان در سپتامبر ۲۰۱۷ به عنوان یک کانسپت نمایش داده شد و به دلیل موانع مربوط به رعایت مقررات سختگیرانه انتشار گازهای گلخانه‌ای، در موعد مقرر تولید نشد و پروسه تحویل آن به تاخیر افتاد. حالا پس از گذراندن این موانع و شروع تحویل این خودرو، نمونه‌های خاص و کم کارکرد آن در برخی از حراجی‌ها موجود شده است.

از این مرسدس بنز کمیاب فقط ۲۷۵ دستگاه تولید می‌شود. SBX Cars به تازگی یک نمونه بسیار کم کارکرد را به حراج گذاشته که ارزشی چند میلیون دلاری خواهد داشت. این ابرخودرو فقط ۸۸ کیلومتر کارکرد داشته و در شرایط بی‌عیب و نقصی است. به گفته AMG، به دلیل مقررات سختگیرانه آلایندگی، دیگر هرگز یک موتور F۱ را در خودروهای تولیدی جاده‌ای قرار نخواهد داد. این موضوع باعث می‌شود تا پروجکت وان یک خودروی خاص و مهم تلقی شود.

پیشرانه ۱.۶ لیتری توربوشارژ V۶ برای مهندسان دردسرهای زیادی ایجاد کرد؛ چرا که آنها مجبور بودند سرعت دور آرام موتور F۱ را از ۵۰۰۰ دور بر دقیقه به ۱۲۰۰ دور بر دقیقه کاهش دهند. این مشکل به تنهایی توسعه خودرو را تا ۹ ماه طولانی کرد. پیشرانه ۵۶۶ اسب بخاری بنزینی این خودرو باید هر ۵ هزار کیلومتر بازسازی شود. این خودرو همیشه در حالت برقی شروع به کار می‌کند.

با خروجی ترکیبی ۱۰۴۹ اسب‌بخار و دور موتور ۱۱۰۰۰ دور در دقیقه، این خودرو یک AMG معمولی نیست. پروجکت وان در ۲.۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر، در ۷ ثانیه به ۲۰۰ کیلومتر و در ۱۵.۶ ثانیه به ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

جهت مشاهده لیست قیمت روز خودرو های داخلی و خارجی می توانید به صفحه لیست قیمت روز خودرو در خبرآنلاین مراجعه کنید.
۲۲۷۲۲۷

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا