خودرو

نسخه جدید خودرو طراح ایرانی معرفی شد، آواتار ۰۷ با ۱ میلیارد ۷۶۵ میلیون تومان در بازار خودرو + عکس


نسخه جدید آواتار ۰۷ از شرکت های چانگان، هواوی و CATL در چین رونمایی شد
کراس اوور آواتار ۰۷ با سامانه توسعه یافته شارژ برقی (EREV) از شرکت های چانگان، CATL و هواوی به طور رسمی در چین با هدف رقابت مستقیم با تسلا مدل وای معرفی شد. این خودرو قبلاً با نام رمز ۱۵ شناخته می شد. این شاسی بلند در سال جاری با قیمتی بین ۲۵۰،۰۰۰ تا ۳۵۰،۰۰۰ یوان (۳۴،۶۰۰ تا ۴۸،۴۰۰ دلار آمریکا) وارد بازار خواهد شد. بعداً نسخه کاملاً برقی آن نیز عرضه خواهد شد. طراحی این خودرو و سایر محصولات برند آواتار توسط سر طراح ایرانی اصل نادر فقیه زاده (طراح برجسته و پیشین شرکت BMW) انجام شده است.
آواتار یک شرکت مشترک بین چانگان و CATL است. در این شرکت مشترک، خودروساز دولتی ۴۰ درصد و بزرگترین تولیدکننده باتری جهان بیش از ۱۷ درصد سهم دارند. بقیه متعلق به صندوق های سرمایه گذاری محلی است. هواوی نیز بخشی از پروژه آواتار است، اما سهامدار نیست. در عوض، هواوی به عنوان تأمین کننده اصلی قطعات عمل می کند. لازم به ذکر است که آواتار در ابتدا در سال ۲۰۱۸ به عنوان یک پروژه مشترک بین چانگان و نیو آغاز شد اما بعداً نیو از این شرکت مشترک فاصله گرفت.

در حال حاضر خط تولید آواتار شامل دو مدل کاملاً برقی آواتار ۱۱ شاسی بلند و آواتار ۱۲ هاچ بک است. اما این برند برای افزایش حجم فروش به سمت بخش سامانه توسعه یافته شارژ برقی گرایش پیدا کرده است. و کراس اور آواتار ۰۷ اولین محصول این برند با سامانه توسعه یافته شارژ برقی خواهد بود.
کراس اوور آواتار ۰۷ از زبان طراحی آواتار ۲.۰ پیروی می کند. نمای جلوی آن با چراغ های LED دو لایه و چراغ های جلو که در سپر جلو تعبیه شده اند، همانند هاچ بک آواتار ۱۲ است. آواتار ۰۷ دارای یک گریل فعال با نشان آواتار نیز هست. این شاسی بلند همچنین دارای یک سنسور لیدار در بالای سقف است. پیش از این گزارش شده بود که هواوی، لیدارها را برای آواتار تأمین می کند.

آواتار ۰۷ از رینگ های ۲۶۵/۴۵ R21 با رینگ های آیرودینامیکی بهره می برد. همچنین دستگیره درب های این خودرو تاشونده هستند، تریم خاکستری در قسمت پایینی بدنه دارد و به جای آینه های سنتی از دوربین های نمای عقب استفاده می کند. از پشت، آواتار ۰۷ دارای دو واحد چراغ عقب باریک و یک اسپویلر عقب متوسط است.
ابعاد آواتار ۰۷ برابر با ۴۸۲۵/۱۹۸۰/۱۶۲۰ میلی متر با فاصله بین دو محور ۲۹۴۰ میلی متر است. این کوچکترین خودروی خط تولید آواتار است. با این حال، هنوز از مدل Y بزرگتر است. به طور دقیق ۷۵ میلی متر طولانی تر، ۵۹ میلی متر عریض تر و ۴ میلی متر کوتاه تر است. در داخل، آواتار ۰۷ پنج صندلی دارد. داخل آن نیز در تصاویر جاسوسی لو رفته و همانند هاچ بک آواتار ۱۲ است.
آواتار ۰۷ در هر دو نسخه سامانه توسعه یافته شارژ برقی (EREV) و برقی (EV) ارائه خواهد شد. نمونه با سامانه توسعه یافته شارژ برقی آن پیش از این در چین دیده شده بود. بازه قیمتی آن ۲۵۰،۰۰۰ تا ۳۵۰،۰۰۰ یوان (۳۴،۶۰۰ تا ۴۸،۴۰۰ دلار آمریکا) اعلام شده است. این خودرو در سه ماهه سوم امسال وارد بازار خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا