خودرو

نظام تعرفه گذاری کشورمان ناقص است! / با تعرفه واردات ۱۰ درصدی، امکان ساخت داخل فراهم نمی‌شود

سرپرست معاونت هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت گفت: وقتی تعرفه واردات خودرو سنگین ۱۰ درصد است امکان ساخت داخل فراهم نمی‌شود و این وظیفه وزارت صنعت، و سایر دستگاه‌ها است که با اقداماتی موثر در این عرصه، تمهیداتی فراهم کنند تا تعرفه محصولات داخلی و خارجی با یکدیگر سنخیت داشته باشد.
به گزارش پرشین خودرو، محمد مجید فولادگر، با بیان این مطلب در حاشیه بازدید از خطوط تولید شرکت بهمن دیزل در استان قزوین اظهار داشت: یکی از مهمترین مزیت‌های بهمن دیزل فعال سازی ظرفیت‌های مورد غفلت است.
وی این اقدام شرکت بهمن دیزل را موجب اشتغال زایی در کشور دانست و افزود: همین امر سبب شده که در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ نفر در این شرکت مشغول به کار باشند.
فولادگر با اشاره به اینکه بهمن دیزل با تولید کشنده یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور را تامین می‌کند، تصریح کرد: علاوه بر کشنده، در حال حاضر نیازمند نوسازی ناوگان هستیم که بهمن دیزل می‌تواند در این حوزه نیاز کشور را مرتفع کند.

این مقام مسئول فعال سازی یک واحد خاموش از این مجموعه را حرکتی ویژه در حوزه افزایش بهره‌وری دانست و افزود: در تولید محصولات، نگاه به آینده را مد نظر داریم و این نگاه باید با افزایش حوزه عمق ساخت داخل همراه باشد.
معاون وزیر صمت بیان داشت: شرکت بهمن دیزل هم توانایی و هم انگیزه کافی برای افزایش تولید محصولات خود را دارد اما، نظام تعرفه گذاری ناقص کشورمان، مشوق‌های لازم را در این زمینه ارائه نمی‌دهد.
وی گفت: وقتی تعرفه واردات خودرو سنگین ۱۰ درصد است امکان ساخت داخل فراهم نمی‌شود و این وظیفه وزارت صنعت، و سایر دستگاه‌ها است که با اقداماتی موثر در این عرصه، تمهیداتی فراهم کنند تا تعرفه محصولات داخلی و خارجی با یکدیگر سنخیت داشته باشد.
فولادگر با یادآوری اینکه عمق بخشی به ساخت داخل موجب تکمیل زنجیره‌ فروش می‌شود، خاطرنشان کرد: باید در حوزه تولید محصولاتی قدم برداریم که فناوری بالاتری دارند و لازمه این کار برخورداری از حوزه دانش بنیان و تکیه بر عمق بخشی ساخت داخل است که استفاده از این فناوری‌ها، افزایش مزیت رقابتی در بازارهای جهانی را به دنبال خواهد داشت.

وی یادآور شد: تمامی تولیدکنندگان کشورمان باید با نگاه به بازارهای صادراتی در حوزه بازارهای بین المللی حرکت کنند و در این مسیر وزارت صمت نیز کمک خواهد کرد.
معاون وزیر صمت متذکر شد: نگاه وزارتخانه در دوره جدید اولویت بخشی در ارائه تسهیلات به واحدهای پیشتازی است که نیاز کشور را پاسخ می دهند؛ همچنین ضمن رایزنی با بانک مرکزی این بانک پذیرفته است که بخشی از تسهیلات خود را به واحدهای صنعتی فعال در استان‌ها اختصاص دهد.
فولادگر از تشکیل کارگروهی با دستور رئیس جمهور برای تخصیص تسهیلات به واحدهای فعال خبر داد و اظهار داشت: در این کارگروه که وزارت اقتصاد، وزارت بازرگانی، وزارت صمت و سایر دستگاه‌ها از جمله سازمان برنامه و بودجه حضور دارند، اعطای تسهیلات بانکی ‌به واحدهایی که اولویت دار هستند، مد نظر قرار گرفته و پس از بررسی‌های نهایی تسهیلات در اختیار این دستگاه‌ها  قرار می‌گیرد.

خاطرنشان می شود بهمن دیزل از جمله خودروسازان حوزه تجاری است که سبد متنوعی از محصولات را دارد بطوریکه کامیون های فورس ۶ تن، ۸.۵ تن و ۱۲ تن را تولید می‌کند. بهمن دیزل با معرفی کامیون ۱۹ تن امپاور BD۳۰۰ خلاء و نقص بازار در این رده باری را نیز جبران کرد. این شرکت همچنین در رده خودروهای کشنده ۴۴ تن، امپاور BD۵۰۰ را عرضه می‌کند. از دیگر محصولات بهمن دیزل تولید مینی‌بوس‌های شهری پگاسوس است. کشنده بایک X۹ با ۵۶۰ اسب بخار قدرت، تازه‌ترین محصول وارداتی بهمن‌ دیزل است که به زودی وارد بازار خواهد شد، این کشنده در سال ۲۰۲۳ خودروی تجاری برتر کشور چین ارزیابی شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا