خودرو

(ویدئو) جلوگیری از خشکسالی در قرقیزستان با یخچال‌های مصنوعی

کشاورزان در قرقیزستان با ساخت یخچال‌های مصنوعی مشکل خشکسالی و کمبود آب را حل کرده‌اند.

فرارو- در کوه‌های تیان شان قرقیزستان، روستاییان یک یخچال مصنوعی برای تامین آب مزارع خود ساخته اند.
به گزارش فرارو، ارکین بک کالدانوف کشاورز قرقیزی که روی تپه یخی ایستاده بود، گفت که در مورد استفاده از طبیعت برای مقابله با تغییرات آب و هوایی خوش‌بین است.
این کشاورز که سال گذشته پس از افزایش ناگهانی دمای هوا نگران گوسفندان خود بود، گفت: دیگر مشکلی با آب نخواهیم داشت.
او گفت: وقتی یخچال ذوب می‌شود، آب کافی برای دام‌ها و آبیاری مزارع کشاورزی وجود خواهد داشت.
ارتفاع این یخچال در حال حاضر ۵ متر و طول آن حدود ۲۰ متر است. در اوج زمستان ۱۲ متر ارتفاع داشت. ساکنان محلی در یک دوره دو هفته‌ای در پاییز موفق به هدایت مجدد آب از قله‌های تیان شان شدند.
کالدانوف و دیگران مجبور به سازگاری هستند، زیرا یخچال‌های طبیعی در آسیای مرکزی – منبع اصلی آب برای منطقه – به دلیل گرمای جهانی به آرامی در حال ناپدید شدن هستند.
مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۳ در مجله Science پیش‌بینی کرد که سرعت ذوب یخچال‌ها بین سال‌های ۲۰۳۵ تا ۲۰۵۵ به اوج خود می‌رسد.
کمبود برف، همچنین به دلیل دمای بالاتر، اجازه احیای مجدد را به آن‌ها نمی‌دهد. وسعت این مشکل را می‌توان در تصاویر ماهواره‌ای از آسیای مرکزی و در هشدار‌های منظم سازمان ملل مشاهده کرد. این مشکل بر نواحی پست آسیای مرکزی، در کشور‌های خشک‌تر مانند قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان تأثیر منفی دارد.
این به نوبه خود منجر به تنش‌های موجود بین کشور‌های مختلف می‌شود که هنوز منابع آبی را تحت یک طرح پیچیده و منسوخ به ارث رسیده از دوران شوروی مشترک دارند.
آیدوس یزمانعلی‌اف، سخنگوی کشاورزان گفت: هر سال آب کمتر و کمتر می‌شود. سطح آب در حال خالی شدن است، چشمه‌ها خشک می‌شوند و ما برای چرای دام‌ها مشکل داریم.
یافتن راه حل‌ها ضروری است، زیرا کشاورزی حدود ۱۰ درصد از اقتصاد شکننده قرقیزستان را تشکیل می‌دهد و دو سوم ساکنان آن در مناطق روستایی زندگی می‌کنند.
در شمال قرقیزستان، کشوری که به انقلاب‌ها و قیام‌ها عادت کرده است، کمبود آب تنش‌های اجتماعی را در دوره‌های قبلی خشکسالی دامن زده است.
ساخت هر یخچال مصنوعی حدود ۵۵۰۰۰۰ سوم (حدود ۶۲۰۰ دلار) هزینه دارد.
یزمانعلی‌اف گفت: آب از یک منبع کوهستانی در سه کیلومتری و از طریق لوله‌های زیرزمینی می‌آید. فوران می‌کند و یخ می‌زند و یخچال طبیعی را تشکیل می‌دهد.
علاوه بر تامین آب هنگام ذوب، یخچال به کاهش دمای محیط و ایجاد رطوبت نیز کمک می‌کند.
یزمانعلی‌اف گفت: [این] به پوشش گیاهی اطراف کمک می‌کند، که گاو‌ها از بهار تا پاییز چرا می‌کنند.
او گفت: ما در حال حاضر ۲۴ یخچال مصنوعی در سراسر کشور داریم و هنوز باید تعداد بیشتری از این یخچال‌ها ایجاد کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا