خودرو

(ویدئو) گشتی در غزه با دوچرخه پس از شش ماه جنگ ویرانگر

شش ماه پیش اسرائیل در تلافی حمله حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر که در آن ۱۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر گروگان گرفته شدند، غزه را هدف حملات خود قرار داد.

فرارو- قبل از شروع جنگ غزه، منطقه کوچکی که توسط گروه فلسطینی حماس اداره می‌شد، فقیر و پرجمعیت بود، اما مملو از زندگی بود با رستوران ها، مغازه ها، زمین‌های فوتبال، دانشگاه‌ها و بیمارستان ها.
به گزارش فرارو، شش ماه پس از شروع درگیری، فیلمبرداران رویترز در خیابان‌های ویران شده غزه دوچرخه سواری کردند تا خرابی‌های به جا مانده از حملات هوایی اسرائیل را که به کشته شدن بیش از ۳۳۰۰۰ نفر منجر شده مشاهده کنند.
انبوهی پشت سرهم آوار در هر طرف در خیابان‌های غزه دیده می‌شود و میلیون‌ها نفری که در یک بحران انسانی عمیق‌تر فاقد دارو، مراقبت‌های پزشکی و غذا هستند. بسیاری از آن‌ها پس از نقل مکان از بخشی از منطقه به قسمت دیگر در پناهگاه‌ها یا کمپ‌های چادری زندگی می‌کنند تا از بمباران بی امان فرار کنند.
رفت و آمد در خیابان‌های آرام غزه محدود است. نشانه‌های کمی از زندگی وجود دارد. مرد‌ها با موتور تردد می‌کنند. پسر جوانی چرخ دستی را در امتداد جاده‌ای خاکی از کنار ساختمان‌های نابود شده از میان ابر‌های خاکی هل می‌دهد. مردی با یک گونی آرد روی شانه اش راه می‌رود. غذا در غزه کمیاب است، جایی که فلسطینی‌ها می‌گویند تلاش برای تامین آذوقه‌ها کشمکشی برای زندگی یا مرگ است، مانند آنچه که در ماه فوریه جان بیش از ۱۰۰ فلسطینی را در تلاش برای دریافت غذا از یک کاروان کمک‌های بشردوستانه گرفت.
شش ماه پیش اسرائیل در تلافی حمله حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر که در آن ۱۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر گروگان گرفته شدند، غزه را هدف حملات خود قرار داد.
سازمان ملل متحد نسبت به قحطی قریب الوقوع در غزه هشدار داده و از موانع موجود بر سر راه دریافت کمک و توزیع آن در سراسر غزه شکایت کرده است. ایالات متحده همچنین می‌گوید قحطی قریب الوقوع است.
مقامات اسرائیلی می‌گویند که دسترسی به کمک‌ها به غزه را افزایش داده اند، مسئولیتی در قبال تأخیر‌ها ندارند و ارسال کمک در داخل غزه بر عهده سازمان ملل و آژانس‌های بشردوستانه است. اسرائیل همچنین حماس را به سرقت کمک‌ها متهم کرده است، اتهامی که حماس آن را رد می‌کند.
در حال حاضر، فلسطینی‌ها فقط می‌توانند در خیابان‌های پر از آوار راه بروند و با هر حمله هوایی شاهد رشد زمین‌های بایر باشند.
فیلمبرداران دوچرخه سوار در دریای آوار نشانه‌های اندکی از زندگی را دیدند. دو زن با یک کودک خردسال راه می‌رفتند. چند نفر زیر یک چتر رنگارنگ نشستند. مردان همراه با یک الاغ روی گاری حرکت کردند و ماشین‌های سوخته در حاشیه برخی از خیابان‌ها دیده می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا