خودرو

پرونده فروش اولین خودروهای وارداتی بسته می‌شود

دنیای اقتصاد :

هفته جاری سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی برای آخرین بار، جهت انتخاب خودروی ثبت‌نام‌کنندگان اسفند ۱۴۰۱ باز خواهد شد.
بدین ترتیب با انتخاب خودرو توسط آخرین دارندگان اولویت اسفند ۱۴۰۱، پرونده اولین عرضه وارداتی‌ها بسته خواهد شد.
همراه با فرمان هشت‌ماده‌ای رئیس‌جمهور فقید و همچنین اتمام مهلت در‌نظر‌گرفته‌‌شده برای توقف واردات خودرو از سوی شورای هماهنگی سران قوا، اسفندماه سال ۱۴۰۱ اولین ثبت نام از متقاضیان خودروهای وارداتی انجام شد.
در شروع ثبت‌نام بیش از  ۱۰۰هزار نفر با بلوکه کردن ۵۰۰میلیون تومان در بانک‌ها در سامانه یکپارچه مشخصات خود را به ثبت رساندند، حال آنکه وزارت صمت شرایط ۳۳هزار متقاضی را برای خرید خودروی خارجی احراز کرد.
بر این اساس رضا فاطمی‌امین وعده ورود ۲۰۰هزار خودروی وارداتی را تا پایان سال ۱۴۰۲ داد، حال آنکه با ترخیص قطعی کمتر از ۲۰هزار خودرو از گمرکات کشور، هنوز ثبت‌نام‌کنندگان اسفند ۱۴۰۱ در انتظار دریافت خودروهای خارجی خود هستند. با این شرایط رئیس سازمان توسعه تجارت از بازگشایی سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی برای دارندگان اولویت اسفند ۱۴۰۱ آن هم برای آخرین بار در هفته جاری خبر داده است.
به گفته وی با پایان گزینش خودرو توسط آخرین متقاضیان اسفند ۱۴۰۱، دومین ثبت‌نام از متقاضیان خودروهای وارداتی آن هم با بلوکه کردن ۵۰۰میلیون تومان در بانک‌ها آغاز خواهد شد. اوایل خردادماه نیز ثبت‌نامی در سامانه یکپارچه خودروهای برقی از متقاضیان انجام شد که با تفکیک این دو سامانه از یکدیگر (محصولات بنزین‌سوز و برقی)، اگر ثبت‌نام بعدی باز هم خودروهای احتراقی باشد، با این حساب دومین ثبت‌نام انجام خواهد شد.
بر این اساس پنج‌شنبه گذشته مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه تجارت، در نشستی آنلاین اعلام کرد: در هفته آینده (جاری) عرضه جدیدی در سامانه وارداتی انجام می‌شود که متفاوت از عرضه‌های قبلی است. این عرضه آخرین فرصت برای دارندگان اولویت خودروهای وارداتی (آنهایی که اسفند ۱۴۰۱ در سامانه ثبت‌نام کرده بودند) است و در صورتی که این افراد خودروی مورد نظر خود را انتخاب نکنند، دیگر هیچ اولویت خریدی نسبت به سایر افراد ندارند.
ضیغمی در ادامه بیان کرد: همچنین این امکان فراهم است که متقاضیان جدید خرید خودروهای وارداتی با بلوکه کردن ۵۰۰میلیون تومان در حساب وکالتی، در این دوره سامانه وارداتی‌ها شرکت کنند و در کنار مشتریان قبلی، خودروی مورد نظر خود را برای خرید انتخاب کنند.
به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت در این عرضه خودروهای وارداتی، اولویت ابتدایی به مشتریان قبلی تعلق دارد و متقاضیان جدید هم می‌توانند برای خرید خودرو اقدام کنند. اما از عرضه‌های بعدی به طور کامل اولویت خرید برای مشتریان قدیمی سامانه از بین می‌رود و دیگر امتیازی نسبت به مشتریان جدید ندارند.
مهدی ضیغمی تصریح کرد: متقاضیان جدید باید در نظر داشته باشند که در صورت ایجاد حساب وکالتی و ثبت‌نام در سامانه وارداتی، امتیازی از جنس اولویت مدت‌دار به این افراد تعلق نمی‌گیرد و از این پس برای هر دوره از سامانه وارداتی‌ها امکان ثبت‌نام مشتری جدید وجود دارد.
بدیهی است که اگر مشتری به خاطر حجم تقاضا، امکان خرید قطعی خودرویی خاص را نداشته باشد، باید برای دوره‌های بعدی سامانه دوباره فرایند ثبت‌نام را طی کند. وی اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به ۷۸۰۰خودروی وارداتی ترخیص شده و به متقاضیان تحویل داده می‌شود.  همچنین اکنون بیش از ۱۶هزار خودرو در گمرکات کشور وجود دارد که در حال طی فرایند ترخیص هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا