خودرو

چند توصیه برای رانندگی در جاده‌های برفی و یخ‌زده

رانندگی در جاده‌های یخ‌زده و برفی سخت و گاهی خطرناک است. بنابراین باید هنگام رانندگی در چنین هوایی کاملا مراقب باشید و چند توصیه را جدی بگیرید.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبر آنلاین، اگر در روزهای سرد و زمستانی، نکات ایمنی را به‌خوبی در نظر بگیرید، مسلما می‌توانید از رانندگی در هوای برفی هم لذت ببرید. در اینجا چند توصیه مطرح شده است که بهتر است به آنها توجه کنید:
اگر لاستیک‌های خودرویتان فرسوده باشند، احتمال اینکه خودرو روی جاده یخ‌زده و برفی بلغزد و جان شما و دیگران را به خطر اندازد، بسیار است. بنابراین پیش از رانندگی در روزهای برفی، مطمئن باشید آج لاستیک‌های خودرویتان، کمتر از ۳ میلی‌متر نباشد تا چسبندگی لازم با سطح جاده را داشته باشد.
تمام شیشه‌ها و آینه‌های خودرویتان پیش از حرکت باید تمیز باشند تا اطراف‌تان را به‌خوبی ببینید. درضمن برف‌پاک‌کن و تیغه‌های آن باید در سلامت کامل باشند که بتوانید در صورت نیاز، از آنها استفاده کنید. شیشه‌شوی شیشه جلو هم باید سالم و پر از مایع ضدیخ باشد تا هر وقت شیشه جلو به‌دلیلی موقع رانندگی کثیف شد، آن را تمیز کنید.
تمام چراغ‌های جلو و عقب خودرو باید سالم باشند تا در شرایط هوای برفی، رانندگان دیگر شما را ببینند.
هرگز در هوای برفی و جاده‌های لغزنده، نزدیک خودروهای دیگر رانندگی نکنید تا احتمال برخورد با خودروهای دیگر را به‌دلیل لیز بودن جاده به حداقل برسانید.
از دیگر احتیاط‌هایی که باید به آنها اهمیت بدهید، حرکت آهسته و بدون عجله، پرهیز از ترمز ناگهانی، استفاده از دنده سنگین، استفاده از زنجیر چرخ و نچرخاندن فرمان خودرو با سرعت بالا است.
درضمن پیش از رانندگی طولانی‌مدت در جاده‌های یخ‌زده و برفی باید آماده باشید و لوازم مناسب را با خود بردارید. لوازمی چون کیسه شن یا نمک، چراغ قوه، بیل یا بیلچه، کبریت یا فندک و ضدیخ در خودرویتان داشته باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا