خودرو

کاهش بهای تمام شده تولید و افزایش کیفیت محصولات، برنامه ایران خودرو در سال ۱۴۰۳ اعلام شد


مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در نشست پایانی سال با هیئت مدیره و مدیران ارشد این شرکت، رویکردهای اساسی این خودروساز را در سال آینده تشریح کرد. علیمردان عظیمی با تأکید بر ادامه نهضت افزایش کیفیت و کاهش بهای تمام شده تولید محصولات، اظهار داشت که مشکلات کیفیتی را باید در شبکه تأمین جستجو کرد؛ زیرا بدون تأمین قطعات و مجموعه‌های با کیفیت مرغوب، نمی‌توان انتظار تولید خودرویی با کیفیت ممتاز را داشت.
وی دستیابی به کیفیت عالی را از اولویت‌های تولید در سال آینده برشمرد و خاطرنشان کرد که شرکت ساپکو و معاونت کیفیت ایران‌خودرو که در این شرکت ادغام شده، باید با حساسیت و دقت بالایی، کیفیت قطعات را پیش از ورود به خط تولید ایران‌خودرو، نظارت و کنترل کنند. عظیمی، اولویت شبکه تأمین ایران‌خودرو را بهره‌مندی از توان قطعه‌سازان داخلی دانست و تصریح کرد که صرفاً در صورت عدم امکان تولید قطعه در داخل کشور، از منابع خارجی تأمین خواهد شد.
مدیرعامل ایران‌خودرو با تأکید بر استراتژی این شرکت مبنی بر استفاده حداکثری از توان قطعه‌سازان داخلی، اعلام کرد که در سال پیش رو، کنترل و نظارت جدی بر خریدهای خارجی ادامه خواهد داشت. وی مدیریت ارزبری محصولات را از رویکردهای اصلی ایران‌خودرو دانست و گفت که هیچ شرکتی در گروه صنعتی ایران‌خودرو حق خرید از منابع خارجی بدون تأیید کمیته ضرورت خرید خارجی را نداشته و باید از این طریق، مصرف منابع ارزی را به درستی مدیریت کنند؛ این رویکرد منطبق بر منافع اقتصادی کشور است.
به گفته عظیمی، یکی از برنامه‌های مهم ایران‌خودرو که مصوب هیئت مدیره است، کاهش بهای تمام شده تولید است که بخشی از آن امسال انجام شده و در سال آینده تا دستیابی به اهداف تعیین شده ادامه خواهد یافت. وی ارتقای کیفیت در محصول و خدمات پس از فروش را از دستاوردهای مهم ایران‌خودرو در سال ۱۴۰۲ برشمرد و افزود که آمار خودروهای متوقف در شبکه خدمات پس از فروش بسیار پایین آمده؛ با یکپارچه شدن حوزه‌های کیفیت ساپکو و ایران‌خودرو، برنامه‌هایی باید به اجرا گذاشته شود تا مسائلی که سال‌ها گریبان‌گیر صنعت خودرو کشور بوده است، حل و فصل شود.
عظیمی اعمال استانداردهای ۸۵گانه را از اقدامات مهم ایران‌خودرو در سال ۱۴۰۲ دانست و اضافه کرد که در حال حاضر تمامی خودروها به جز پارس که پیش از این عدم امکان اجرای استانداردها روی آن اعلام شده، با استانداردهای ۸۵گانه به تولید می‌رسند. وی افزود که با وجود اینکه فروش محصولات در سامانه یکپارچه به دلیل بالاتر بودن از ظرفیت تولید، فشار زیادی به ایران‌خودرو وارد کرد، اما در حال حاضر تعهدات معوق کمتر از مدت مشابه سال گذشته است و توانستند این تعهدات را به درستی مدیریت کنند.
عظیمی از دستیابی به هدف تولید امسال خبر داد و گفت که خوشبختانه به همت مجموعه کارکنان ایران‌خودرو و شبکه تأمین، خودرو ناقصی از خط تولید خارج نشده است؛ این امر در شرایطی محقق شده که مشکلات کاهش درآمد شرکت، موانع تأمین منابع ارزی و نقدینگی به دلیل عدم استفاده از تسهیلات شورای پول و اعتبار بر جای خود باقی بوده است.
در پایان، مدیرعامل ایران‌خودرو ضمن تقدیر و تشکر از حمایت‌های نهادهای ذی‌ربط به‌خصوص وزارت صمت از برنامه‌های اجرایی ایران‌خودرو در طول سال، اظهار داشت که دستیابی به اهداف مذکور، بدون حمایت همدلانه زنجیره تأمین و قطعه‌سازان توانمند کشور و تلاش شبانه‌روزی و خالصانه تمامی کارکنان خدوم گروه صنعتی ایران‌خودرو، امکان‌پذیر نبود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا