خودرو

کاهش یا توقف تولید اولین چالش خودرویی رئیس جمهور جدید


هر چند هنوز تکلیف کابینه چهاردهم مشخص نشده است، اما با توجه به جریان بسیار کند تخصیص ارز به خودروسازان و زنجیره تأمین، به نظر می رسد کاهش یا توقف تولید اولین چالش خودرویی رئیس جمهور جدید در ماه های پیش رو باشد.
به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، دور دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری برگزار شد و مسعود پزشکیان با کسب حداکثر آرا باید به زودی ادای سوگند کرده و کابینه جدید خود را معرفی کند، اما پیش از آن باید بداند که خودروسازان و زنجیره تأمین از ابتدای سال جاری و برخی نیز از اواخر بهمن سال گذشته (۱۴۰۲) در تخصیص ارز مورد نیاز به شدت با مشکل مواجه شده اند. این مسئله باعث شده است که آنان نتوانند برای تأمین قطعات و مواد اولیه مورد نیاز خود سفارش گذاری کنند. ضمن این که، برخی قوانین دست‌وپاگیر در مسیر ثبت سفارش نیز خود مزید بر علت شده است.
در همین حال، زمان بر بودن نقل و انتقالات مالی و همچنین در صف قرار گرفتن برای حمل و نقل کالا به ایران، با توجه به تحریم ها، سفارش گذاری و خرید مایحتاج تولید را به امری فرسایشی و زمان‌بر بدل کرده است. وزارت صمت وقت نیز با علم به این موضوع مشخص نیست که چرا در تأمین نیاز آنان در سال جهش تولید تعلل کرده است. البته این موضوع در هیاهوی انتخابات چندان به چشم نیامد و کسی اهمیتی به آن نداد، اما این مسئله چه از دید مسئولان و متولیان و دولت جدید مهم باشد یا نباشد، در صورت عدم مدیریت، بازار خودرو را با نگرانی و تلاطم همراه خواهد کرد.
این در حالی است که از یک سو، در سال جهش تولید قرار داریم و از سوی دیگر، این صنعت در حاکمیت اقتصادی کشور از جهات گوناگون اهمیت بسیار فراوانی دارد، به نحوی که، روشن ماندن چراغ  خودروسازی با هزینه های بسیار زیاد از منظر سیاسی به امری واجب بدل شده است. چرا تحریم کنندگان قصد داشتند با تحریم مستقیم، کمر صنعت و اقتصاد کشور را خم کنند و کشور را به زانو دربیاورند، اما فعالان و متولیان به رغم تحمیل هزینه های بسیار اجازه چنین کاری ندارند؟
هر چند نمی توان از منفعت و سودهای بی شمار کاسبان تحریم و همچنین فشار طاقت فرسایی که به مردم وارد شده است بی تفاوت گذشت، با این حال، نظام با اصرار بر روشن نگه داشتن چراغ تولید و سرپا نگه داشتن جاده مخصوص طرف مقابل را در تحقق اهدافش ناکام گذاشت. البته شاید امکان انتخاب روش های دیگر برای کاهش اثرهای تحریم نیز وجود داشت، با این حال، این راه به روشی دیگر انتخاب شد و از منظر سیاسی نتیجه دلخواه و غیرمطلوب ولو با هزینه ای گزاف و سنگین و با فرصت سوزی های بسیار زیاد به دست آمد.
اما به نظر می رسد این بار قرار است تحریم ها داخلی، کمر این صنعت را خم کند. دولت جدید باید در نظر داشته باشد که کاهش، افت و یا توقف تولید با هر دلیل و علتی که صورت بگیرد، به سرعت بر روند قیمت های بازار نیز تأثیر خواهد گذاشت؛ کافی است بازار پیام مبنی بر کاهش عرضه دریافت کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا