پارسایی، نماینده مجلس : صنعت خودروسازی به اندازه یک جنگ به کشور خسارت می‌زند

cover
بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ با انتقاد فراوان از وضعیت فعلی صنعت خودروسازی کشور، خواستار تصمیم‌گیری جدی قوای سه گانه در این زمینه شد.

 پارسایی با اشاره به فساد گسترده در صنعت خودروسازی عنوان کرد که صنعت خودروسازی به اندازه یک جنگ به کشور خسارت زده و برکناری یک مدیرعامل خودروساز و باز داشته او برای مقابله با فساد موجود در این صنعت کافی نبوده و باید ریشه‌های اصلی فساد مشخص شود. 
وی اضافه کرد که باید مشخص شود که درآمدهای خودروسازان در کجا هزینه شده و چرا خودروسازان هنوز نتوانسته اند بدهی های خود به قطعه‌سازان را پرداخت کنند. وضعیت به نحوی شده است که قطعه‌سازان اقدام به تعدیل و اخراج بیشتر نیروهای خود کرده اند. 
نماینده مردم شیراز در ادامه توضیح داد که باید روشن شود چرا وقتی طبق ضوابط در صورت نبود قطعه اجازه پیش فروش خودرو وجود ندارد خودروسازان اقدام به فروش های نقدی و فوری کرده و در این شرایط فروش نیز فقط افراد خاص موفق به ثبت‌نام می شوند؟ 
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس یادآور شد که فساد به طور گسترده در صنعت خودروسازی کشور ما نفوذ کرده و قوه قضائیه باید پیگیری حقوق تضییع شده مردم باشد. 
وی خواستار تشکیل جلسه ویژه مشترک بین کمیسیون اصل ۹۰ و رئیس قوه قضاییه شده و خاطرنشان کرد که این قوه باید پیگیری بدهی ۲۵ هزار میلیارد تومانی خودروسازی به مردم، بدهی ۲۵ هزار میلیارد تومانی خودروسازی به قطعه‌سازان و بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی خودروسازی به بانک باشد تا مشخص شود این مبالغ در کجا صرف شده اند. 
وی در ادامه عنوان کرد که مردم تجمعات اعتراضی مختلفی در مقابل مجلس و وزارت صنعت برگزار کرده اما وزارتخانه صمت و سازمان حمایت نسبت به پاسخ گویی به مردم اقدام نمی کنند. 
این نماینده خواستار تصمیم‌گیری جدی قوای سه گانه در مورد وضعیت صنعت خودروسازی شده و عنوان کرد که این صنعت خواسته ها و نیازهای مصرف کنندگان را تعیین نکرده ولی مصرف کنندگان محکوم به خرید خودروها و محصولات تولیدی داخلی اند. یک جامعه ۸۰ میلیون نفری درگیر وضعیت صنعت خودروسازی کشور است. 
پارسایی در انتها راه حل برون‌رفت از وضعیت اضطراری فعلی صنعت خودروسازی را خروج خودروسازی از حالت انحصاری دانسته و عنوان کرد که امکان ندارد در فضای انحصاری با هر راهکار دیگری بتوانیم از این بن بست خارج شویم.

مطالب دیگر

نظرات