معرفی برند "BYD"

cover
بی‌وای‌دی- BYD - شرکت خودروسازی چینی است که در زمینه تولید و مونتاژ خودرو، اتوبوس، خودروهای برقی و لیفتراک فعالیت می‌کند.

این شرکت در ابتدا در سال 1995 فعالیت خود را در ضمینه تولید باتری های قابل شارژ آغاز کرد و در سال 2003 به جمع خودروسازان چین پیوست.
در سال 2010 شرکت BYD و دایملر که کمپانی مادر مرسدس بنز به شمار می رود قراردادی با سهم برابر برای همکاری در ساخت خودروهای برقی لوکس امضا کردند که حاصل آن خودروهای الکتریکی  Denza هستند.
در سال 2013 کارخانه تولید اتوبوس های برقی BYD در لنکستر کالیفرنیا تاسیس و اتوبوس­های برقی و مدل E6 این شرکت وارد آمریکا شد. در همین سال این شرکت با فروش بالای خود توانست در عرض تنها 10 سال در بین 10 تولیدکننده بزرگ خودروی چین قرار بگیرد و به عنوان بزرگترین تولیدکننده خودروهای برقی در جهان بالاتر از تسلا موتورز قرار گیرد.
هم اکنون کارخانجات تولید و مونتاژ BYD در کشورهای چین، روسیه و اتیوپی مستقر می‌باشند، در ایران نیز شرکت کارمانیا به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه گروه کرمان خودرو، خودروهای BYD را به منظور عرضه به بازار داخل مونتاژ می‌کند و تاکنون مدل های F3 و S6 بی وای دی به خیابان های کشور راه یافته اند.

بی‌وای‌دی شرکت خودروسازی جمهوری خلق چین واقع در شهر شنژن است، که در زمینهٔ تولید و مونتاژ خودرو، اتوبوس، خودروهای برقی و لیفتراک فعالیت می‌کند.
شرکت بی‌وای‌دی در سال ۲۰۰۳ در پی خریداری شرکت خودروسازی سیچوان توسط وانگ چوان-فو راه‌اندازی شد. این شرکت در سال ۲۰۱۳ شمار ۵۰۶٫۱۹ دستگاه خودرو تولید نمود و هم‌اکنون دهمین خودروساز چین بشمار می‌آید.
دفتر مرکزی شرکت بی‌وای‌دی در شهر شنژن، چین قرار دارد و کارخانجات تولید و مونتاژ آن در کشورهای چین، روسیه و اتیوپی مستقر می‌باشند. بخشی از سهام بی‌وای‌دی در بازارهای بورس اوراق بهادار هنگ کنگ و بورس شنژن معامله می‌شود. از خودروهای تولید این شرکت می‌توان به: بی‌وای‌دی اف۳دی‌ام، بی‌وای‌دی فلایر و بی‌وای‌دی اف۶دی‌ام و بی وای دی اس۶ اشاره کرد.


محصولات 
شرکت خودروسازی بی وای دی طیف گسترده‌ای از محصولات کوچک و میان سایز را تولید می‌کند. از جمله خودروهای کوچک شهری، خودروهای حمل مسافر و سواری کوچک (سدان). خودروی برقی دوگانه و همچنین مدل‌های تمام الکتریک نیز درمیان این محصولات قرار می‌گیرند. برطبق آمار فروش، در ژانویه سال ۲۰۱۵، مدل خودروی اتصال برقی دوگانه‌سوز بی وای دی چین پرفروش‌ترین خودرو اتصال برقی چین شناخته شد.
 


قطعات غیر چینی ماشین‌های بی وای دی را شرکت‌هایی چون شرکت سوئدی-آمریکایی اتولیو و شرکت آمریکایی بورگ وارنر می‌سازند. 
در سال ۲۰۱۰ شرکت بی وای دی و شرکت آلمانی دایملر آ گ قراردادی را مبنی بر مشارکت انتفاعی امضاء کردند که دستاورد آن تولید مشترک خودرو تمام الکتریک دنزا بوده‌است. این خودرو در اواخر سال ۲۰۱۴ برای اولین بار در شهر شنزن چین رونمایی شد.

 

بی وای دی E-Seed ، ابرخودروی الکتریکی چینی

مغز متفکر طراحی ابرخودروهایی نظیر آلفارومئو 8C و بسیاری از محصولات آئودی، همکاری خود را با شرکت چینی بی وای دی برای تولید یک ابرخودرو الکتریکی آغاز کرده است. ولفگانگ اگر سابقه مدیریت آئودی و ریاست ایتال دیزاین را در کارنامه دارد و از سال 2016، به عنوان مدیر طراحی جهانی بی وای دی فعالیت می کند. 
نتیجه فعالیت های او، در نمایشگاه خودرو شانگهای 2019 و در قالب خودرو مفهومی بی وای دی E-Seed به نمایش درآمد. با وجود آن که هنوز می توان رگه هایی از طراحی کراس اوورها و سدان های بی وای دی را در این خودرو دید و طراحی آن نیاز به پالایش بیشتری دارد، بسیاری از کارشناسان معتقدند طرح کلی بی وای دی E-Seed به اندازه کافی جاه طلبانه تلقی می شود.

از آنجایی که آقای اگر سابقه طراحی ابرخودروهای ایتالیایی و یا فرانسوی متعددی را داشته است، شباهت میان آن محصولات و بی وای دی E-Seed به وضوح دیده می شود. بخش دیگری از این شباهت، حاصل استخدام طراحان به نام در بی وای دی است، که از آن جمله می توان به JuanMa Lopez طراح سابق فراری که مدیر طراحی خارجی بی وای دی است، و یا Michele Jauch-Paganetti طراح سابق فضای داخلی مرسدس بنز که به عنوان مدیر طراحی داخلی بی وای دی فعالیت می کند، نام برد. به نظر می رسد تیم قدرتمندی که بی وای دی برای خود مهیا کرده، ساخته های زیبایی را در هر نمایشگاه خودرو برای بینندگان فراهم خواهند آورد.
زبان طراحی مشترک بی وای دی، چهره اژدها یا dragon face نامیده می شود که بیشتر بر شکل جلوپنجره این محصولات تمرکز دارد. با این حال، بی وای دی E-Seed شکل و شمایل کلی یک اژدها را به نمایش می گذارد. طراحان سعی کرده اند تا مفهوم واقعی فک و دهان اژدها در طراحی چراغ های جلو، برآمدگی کمر اژدها روی سقف و صندلی ها و حالت کلی اژدها را در درب های خودرو شبیه سازی کنند. سبک کلی طراحی خارجی و داخلی بی وای دی E-Seed که بسیار مدرن و آینده نگرانه و در عین حال بسیار ساده و مینیمال است، حس برخورد با یک خودروی مدرن و هوشمند و به بلوغ رسیده را به بیننده القا می کند، موضوعی که به طور معمول در محصولات چینی دیده نمی شود. متاسفانه بی وای دی هنوز اطلاعاتی در خصوص پیشرانه این خودرو را منتشر نکرده است.

مطالب دیگر

نظرات