تاثیر جنگ تجاری ایالات متحده با چین بر روی خودروسازی امریکا

cover
فورد در برابر تعرفه های ترامپ می تواند با ضررهای گسترده ای روبرو شود. تعرفه های جدید واردات از چین، یک میلیارد دلار سود شرکت فورد را از بین برده اند و گزارش ها حاکی از آن است که بیش از 20،000 شغل ممکن است تهدید شود.

اگر بگوییم شرایط فعلی سیاسی در ایالات متحده تنش زاست، سخن گزافی نگفته ایم. صحبت های زیادی در مورد جنگ تجاری بین چین و ایالات متحده وجود دارد، اما اکنون فورد این نکته را تأکید می کند که تعرفه های رئیس جمهور ترامپ یک عامل محرک این مشکل است و این می تواند به اخراج گسترده کارکنان این شرکت منجر شود.

 

در سخنرانی در کنفرانس بلومبرگ در نیویورک، مدیر عامل شرکت این خودروسازی جیم هاکت ، مدیرعامل فورد ، اظهار داشت که این شرکت به دلیل تعرفه فلزی که بر واردات فولاد و آلومینیوم از چین وارد می شود ، یک میلیارد دلار سود از دست بدهد. NBC News از این شرکت گزارش داده است كه تعرفه ها همچنین باعث كاهش قابل توجهی در نیروی كار یقه سفید خواهد شد ، با گزارش دیگری از مورگان استنلی كه نشان می دهد این اخراج ها می تواند تا 24000 نفر باشد. این تقریباً 12 درصد از نیروی کار جهانی فورد را تشکیل می دهد !
 

اینها همه بخشی از یک برنامه سازماندهی شده است که برای کاهش هزینه ها ، تغییر سرمایه گذاری به فناوری تازه طراحی شده است، یعنی بجای واردات از چین، خود به تولید آن بپردازید و اساساً سعی کنید دوباره این شرکت را بدست آورید. به نظر نمی رسد که تعرفه های تعیین شده علیه چین توسط دولت ترامپ در این جنگ سیاسی کمکی به امریکا کند ، به این ترتیب ، به تعرفه های تلافی جویانه که چین بر روی محصولات آمریكا که وارد چین می شوند، اعمال میکند کار را برای شرکت های امریکایی سخت تر می کند.

 

این اولین بار نیست که تنش بین فورد و ترامپ مشاهده می شود. هنگامی که رئیس جمهور تهدید به ایجاد تعرفه های بزرگ در مکزیک شد ، این شرکت با تغییر تولید مدل Focus به مکزیک روبرو شد. در عوض این کار به چین رفت ، جایی که فورد قصد داشت Focus Active را بسازد و وارد کند که تعرفه های تعیین شده رئیس جمهور دونالد ترامپ فورد را مجبور به لغو برنامه های خود برای وارد کردن Focus Active از چین کرد. (محصولی از این شرکت که از رده بندی ایالات متحده خارج شده است زیرا دیگر قابل استفاده اقتصادی نیست)

 

 

 

Ford Focus Active

فورد همچنین موجی جدی ایجاد کرد وقتی که اعلام کرد تمام مدل های خودروهای سدان و مسافر از صف آمریکای شمالی برداشته می شوند ، البته برای مدل موستانگ. این خودروساز متعهد شد كه روی خودروهای SUV ، كراس اوور و كامیونهای وانت متمرکز شود که همه اینها همچنان در بازار آمریكا فروشندگان قدرتمندی هستند. با این وجود، هیچ نقص و انتقادی علیه شرکت ما وجود ندارد ، اما بخشی که موفق به فروش نیم میلیون دستگاه در سال 2017  شده است را رها کردیم.

در نتیجه همه اینها، سهام فورد برای اولین بار در چند سال 9 دلار کاهش یافته است. با شایعات اخراج گسترده در حال گسترش ، به نظر می رسد اوضاع قبل از بهتر شدن برای خودروساز بدتر می شود !

مطالب دیگر

نظرات