نکاتی برای رانندگی در زمستان

cover
در زمستان هوا سرد می شود و غالباً مه آلود و یخی و مرطوب نیز هست . همانطور که شما در این فصل لباس خود را با توجه به سرمای هوا انتخاب میکنید که سردتان نشود و بیمار نشوید ، باید در مورد نحوه ی رانندگی و تامین ایمنی های قبل از رانندگی و احتیاط های حین رانندگی تدابیری بیاندیشید.

باید ها و نباید های رانندگی در زمستان

آیا واقعاً نیاز به سفر دارید؟ آیا گزینه های جایگزینی وجود دارد که میزان استفاده شما از ماشین را کاهش دهد تا از خطر غیرضروری جلوگیری شود؟

 

*سفر خود را برنامه ریزی کنید

جاده ی مناسب را انتخاب کنید. قبل از سفر از نقشه های آنلاین استفاده کنید و از نقاط پر ترافیک و پر تصادف دوری کنید.

 

*به جلو نگاه کنید

خیلی واضح است، اما نگاه به جلو آسانترین راه برای کنترل خود و ماشین است. تا جایی که می توانید به جلو نگاه کنید.

 

*سرعت خود را کنترل کنید

در شرایط جاده ی عادی و خشک شما باید سرعت خود را تا حد مجاز کنترل کنید. اما در جاده ی خیس باید این میزان کنترل سرعت را دو برابر کنید. در حالی که در جاده ی یخی، کنترل باید به ده برابر برسد. مسافت های طولانی و جاده های خطرناک در شرایط نامساعد که جاده لغزنده است عملاً یک خودکشی است.

رانندگی در مه و باران می تواند دید را تحت تاثیر قرار دهد. شما در این شرایط موانع را دیرتر می بینید و این بر توانایی شما در ارزیابی نحوه پاسخگویی تأثیر می گذارد. سرعت خود را با دید خود تطبیق دهید: هرچه کمتر دید دارید کند تر رانندگی کنید.

 

*یکنواخت و نرم رانندگی کنید

چند عامل وجود دارد که می تواند بر تعادل وسیله ی نقلیه تاثیر بگذارد و این عوامل می توانند در هوای نامساعد تأثیر بیشتری داشته باشند.

اعمال بیش از حد نیرو یا ترمزهای ناگهانی یا فرمان گرفتن های ناگهانی و بیش از حد، همه این موارد می تواند تعادل خودرو را برهم زده و در نهایت به موقعیت های خطرناک منجر شود. به یاد داشته باشید که ترمز، شتاب، تعویض دنده را تغییر دهید و زاویه فرمان را تا حد امکان صاف کنید. نرمی و یکنواختی در شرایط بد به ایمنی شما کمک می کند.

 

*پاهایتان را از پدالها جدا نکنید

رانندگی نرم به معنای راکد بودن در رانندگی نیست. اگر پاهایتان را از پدال ها جدا کنید نمی توانید در موقع خطر واکنش سریع داشته باشید.

 

*کنترل کشش را یاد بگیرید

کنترل کشش در اتومبیل ها برای متوقف کردن چرخش چرخ های عقب تعبیه شده است، و این می تواند تفاوت بین رانندگانی باشد که به صورت یک خط مستقیم یا در چرخش در جاده های برفی می چرخند. اگر چراغ های کنترل کشش یا ESP چشمک می زنند، اشتباهی رخ داده است و باید حواس خود را جمع کنید.

 

*علائم جاده را نادیده نگیرید

نگاه به جلو به معنای این نیست که فقط ببینیم سایر رانندگان جاده چه کاری انجام می دهند و جاده کجا می رود. علائم راهنمایی و نشانه های راه می تواند اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار دهد که می تواند وضعیت شما در جاده را ایمن تر کند. آنها می توانند به شما کمک کنند و به شما بگویند سطح جاده چطور است، جاده چقدر شیب دار است، حد مجاز چیست و چه چیزی ممکن است در جاده ی جلوتر پیش بیاید. هیچ یک از این موارد را نباید نادیده گرفت.

 

*نحوه ی استفاده از ترمز ای بی اس را یاد بگیرید

درک این نکته مهم است که ای بی اس می تواند شما را سریع تر متوقف کند و فرمان دهی ارزشمندی را نیز در زیر ترمز فراهم می کند. اگر ترمز ای بی اس ندارید ، لازم است ترمزها را در شرایطی که جاده لغزنده یا یخی است پمپ کنید. اطمینان حاصل کنید که با خودروی خود آشنا هستید و بر همین اساس واکنش نشان می دهید.

 

*مشکلات خودرو را نادیده نگیرید

شیشه های ترک خورده، باتری ضعیف، لاستیک ناسالم و … نباید نادیده گرفته شوند. حتی اگر شما به خوبی رانندگی کنید، اتومبیلی که در حد مطلوب خود عمل نمی کند می تواند باعث خرابی یا تصادف شود. قبل از حرکت در جاده اطمینان حاصل کنید که خودروی شما سالم است.

 

*لباس مناسب برای آب و هوا

تومبیل های مدرن دارای کنترل آب و هوا، صندلی های گرم و برف پاک کن های شیشه ای ضد باد هستند، بنابراین میتوانند یک حس غلط امنیتی را به ما انتقال دهند. اما اگر ماشین شما خراب شود چطور؟ در صورت بروز بدترین اتفاق باید کلاه، روسری و کت زمستانی به همراه پتو و لوازم مناسب را به همراه داشته باشید .

 

*فاصله ی مناسب ماشین خود با خودروی جلویی را رعایت کنید

این یک قاعده کلی است که از اتومبیل های جلویی فاصله بگیرید تا زمان کافی برای ترمز کردن داشته باشید، و این قاعده در شرایط جوی نامساعد باید بیشتر رعایت شود. توقف مسافت در مناطق لغزنده می تواند 10 برابر طولانی تر از شرایط عادی باشد.

مطالب دیگر

نظرات