نحوه استفاده صحیح از ترمزهای ABS

cover
ترمزهای ABS هنگام رانندگی در شرایط لغزنده، یک مزیت ایمنی عظیم محسوب می شوند. اما شما باید بدانید که چگونه از آنها استفاده کنید. خودروهایی که فاقد ترمز ای بی اس هستند زمانی که راننده ناگهان پدال ترمز را فشار میدهد، اگر جاده لغزنده باشد چرخ ماشین قفل می شود و به دنبال آن کنترل ماشین از دست راننده خارج می شود. خطر سر خوردن به خصوص در ترمزهای ناگهانی تبعات زیادی دارد که بهترین حالت آن پرتاب شدن خودرو به بیرون جاده است.

سیستم های ترمز ضد قفل (ABS) یک ویژگی استاندارد برای اکثر اتومبیل ها است. سیستم ABS از الکترونیک برای بهینه سازی کارآیی سیستم ترمز اتومبیل استفاده می کند و در مقایسه با اتومبیل هایی که مجهز به ABS نیستند و متکی به راننده هستند، بیشترین ایمنی را دارند.

زمانی که خودرو سرعت بالایی دارد و یا در هوای بارانی و جاده های لغزنده متوقف کردن خودرو حتی برای رانندگان حرفه ای کار سختی است، در این وضعیت سیستم ترمز ای بی اس بهترین فناوری‌ای است که میتواند به راننده کمک کند که از لیز خوردن خودرو جلوگیری و فرآیند توقف را تسریع کند.

از بسیاری جهات، الکترونیک کار ترمز را انجام می دهد که در آن راننده پدال ترمز را پمپاژ می کند تا از قفل چرخ جلوگیری کند. این به راننده امکان می دهد کنترل فرمان را که هنگام قفل چرخ ها از دست می رود، حفظ کند.

بسیاری از اتومبیل های مدرن دارای سیستم ایمنی یکپارچه هستند که حتی در صورت ترمز شدید خودرو، چراغ های هشدار دهنده خطر نیز فعال می شوند.

اکثر مردم می دانند که ماشین آنها مجهز به ترمزهای ABS است، اما تعداد بسیار کمی از آنها می دانند چه کاری انجام می دهد و چگونه کار می کند. این که میگوییم یک خودرو دارای ترمز ای بی اس و دارای ایمنی است به این معنا نیست با آن با سرعت زیاد رانندگی کنید یا با خیال راحت وارد جاده های خطرناک شوید. بعلاوه، در سطوح لغزنده این نکته را در نظر داشته باشید که ABS به خوبی کار نمی کند و روی یخ های ورق نیز هیچ چیز شما را متوقف نمی کند. سرعت نرمال و رعایت نکات لازم امنیتی از کلیدهای رانندگی ایمن است.

 

ترمز بدون ABS در مواقع اضطراری

برای اینکه بدون لغزیدن متوقف شوید، به طور ریتمیک پای خود را به سمت بالا و پایین بر روی پدال ترمز پمپ کنید. این در واقع همان کاری است که یک سیستم ABS انجام می دهد، هرچند که به هیچ وجه به آن اندازه کارآمد یا سریع نیست.

ای بی اس کمک فوق العاده ای برای ایمنی راننده است، اما این در صورتی ممکن می شود که بدانید چگونه از آن در مواقع اضطراری استفاده کنید، که بسیاری از افراد طریقه ی استفاده را نمی دانند. مهمترین مزیت سیستم این است که حداکثر نیروی ترمز را اعمال می کند و راننده هنوز می تواند ماشین را هدایت کند تا از تصادف جلوگیری کند.

تنها کاری که باید برای کار با ABS انجام دهید این است که پدال ترمز را به صورت صاف به زمین فشار دهید و بعد از آن سیستم الکترونیکی بقیه ی کار را انجام می دهد. فقط به یاد داشته باشید که فرمان همچنان کار خواهد کرد. با این حال، بسیاری از افراد در این شرایط اغلب دچار وحشت میشوند و همچنان به جلوی خود نگاه می کنند و از فرمان استفاده نمی کنند تا از تصادف جلوگیری شود.

مطالب دیگر

نظرات