نکاتی برای افزایش طول عمر خودرو

cover
نکاتی که می تواند به شما در افزایش طول عمر خودرو کمک کند

طول عمر خودرو تحت تأثیر عوامل بسیاری است. امروزه بسیاری از اتومبیل های موجود در جاده با کمک تعمیر و نگهداری مکرر، سالها یا حتی دهه ها برای صاحبانشان کار می کنند، اما با مراقبت نادرست، همین اتومبیل ها می توانند در کمتر از پنج سال از جاده خارج شوند. تعمیرات و نگهداری اتومبیل معمولا می توانند پرهزینه باشند اما احتمالا از هزینه یک اتومبیل خراب که کاری نمی شود برایش کرد، بالاتر نخواهند بود.

بسیاری از دارندگان خودرو، ناخواسته با عادتهای نادرست مراقبت از خودرو یا عدم مراقبت از آن، طول عمر اتومبیل خود را کوتاه می کنند. در ادامه عواملی را که می توانید طول عمر خودروی خود را با عملکردهای عادی و روزمره افزایش دهید ذکر می شود.

طول عمر خودرو را با تعمیر و نگهداری خودرو بهبود دهید

بررسی های منظم مواردی مانند سطح روغن و کیفیت، مایع انتقال و ترمز است. روغن شما بعد از چند هزار مایل شروع به از دست دادن اثربخشی خود می کند، بنابراین به موقع عوض کردن آن راهی است که اتومبیل سالم تر کار کند.

گذشته از بررسی های منظم تعمیر و نگهداری، باید این نکات مربوط به طول عمر خودرو را نیز در نظر بگیرید:

اتومبیل جدید خود را بشکنید و نگران نباشید، اما این جمله به چه معناست؟ اتومبیل، دقیقاً مانند کفش، قبل ازینکه به عملکرد بهتری برسد باید کمی شکسته شود. یعنی درست زمانی که کفش جدیدی میخریم و در ابتدا در آن راحت نیستیم تا جا باز کند، ماشین هم به همین شکل است. اگر اخیراً یک ماشین جدید خریداری کرده اید، در صورت امکان موتور را در محدوده RPM پایین تر برای 1000 مایل اول نگه دارید. این ممکن است عجیب به نظر برسد اما شما باید سرعت و چرخ دنده های خود را تغییر دهید تا از مجموعه ی گسترده ای از عملکرد و فناوری ماشین خود استفاده کنید.

موتورهای سرد خود را گرم کنید. منظور از هوای سرد یعنی انجماد و زیر صفر، و این برای موتور اتومبیل شما مضر است. روغن ضخیم می شود و باتری ها ضعیف کار می کنند و بنزین به شکل متفاوت می سوزد. برای کاهش صدمه به موتور ماشین باید آن را تا جای ممکن گرم کنید .

به سرعت خود دقت کنید. گاهی اوقات ممکن است سرعت لازم باشد. وقتی ماشین های اطراف شما سرعت می گیرند، بهتر است که مطابق با سرعت آنها برانید، حتی اگر این سرعت بالاتر از حد باشد. با این حال در هر مکانی که با سرعت زیادهستید، باعث می شود موتور شما با پمپاژ و استفاده از سوخت اضافی، سخت تر از حالت عادی کار کند. فشار وارد کردن روی پیستون ها و بسیاری از قسمت های متحرک در موتور خودروی شما با سرعت های سریع تر از حد مطلوب کار می کنند، که می تواند منجر به ساییدگی سریع و بیشتر بر روی بسیاری از قطعات موتور شود.

تسمه تایم خودرو را به موقع تعویض کنید. تسمه تایم میل لنگ و دیگر قطعات خودرو را به هم پیوند میدهد. اگر به موقع تسمه تایم را تعویض نکنید باعث خسارات زیادی خواهید شد. اگر تسمه تایم در سرعت بالا پاره شود تعمیر خودرو بسیار پر هزینه خواهد بود. زمان تعویض یک تسمه تایم به طور معمول بعد از حداقل 60 هزار کیلومتر و حداکثر 80 هزار کیلومتر کارکرد است.

روغن خودرو باید به موقع تعویض شود. روغنی با کیفیت و کارایی و غلظت مناسب را انتخاب کنید. هر روغنی بر اساس کیفیت و مواد به کار رفته در آن شرایط متفاوتی دارند. روغن موتور های نامرغوب و بی کیفیت به کارایی و سلامت ماشین صدمه میزنند. بهتر است روغن موتور هر 6 ماه تعویض شود. تعویض به موقع روغن خودرو، عمر موتور و در نهایت عمر اتومبیل را افزایش میدهد.

لاستیک های خودرو بسته به جنس و کیفیت آن، عمر مفید متفاوتی دارند. ترکیدن لاستیک خودرو سبب خسارت های جانی و مالی زیادی خواهد شد. موردی که باید حتما به آن توجه شود.

حتی اگر اتومبیل شما جدید است باید هر چند وقت یکبار سلامت قطعات آن را بررسی کنید. قطعاتی مثل باتری، تسمه، ترمز، شمع ها نشتی نداشتن شیلنگ ها و فیلترهای هوا …. باید بررسی شوند و در صورت وجود اشکال آن ها را تعویض کرد تا باعث خرابی و هزینه های سنگین تر نشود.

مطالب دیگر

نظرات