اشتباهاتی که باعث کاهش طول عمر خودرو میشود

cover
اشتباهات رایجی که دارندگان ماشین سبب فرسودگی و کاهش طول عمر خودروی خود می شوند.

1. مدام کثیف بودن قسمت داخلی و خارجی خودرو: کثیفی و دفع بیش از حد خاک در قسمت بیرونی یا داخلی خودرو شما می تواند باعث ساییدگی بیش از حد در موتور شما شود زیرا تمام ذرات کثیف وارد سیستم شما می شوند.

2. نادیده گرفتن علائم آسیب موتور:

اگر صدای عجیب و غریب و غیرمعمول در موتور یا قسمت های دیگر اتومبیل خود میشنوید، آن را در اسرع وقت بررسی کنید. بر طرف کردن زود هنگام مشکل موتور بهترین راه برای جلوگیری از آسیب جدی در آینده است، چرا که مشکل موتور بدتر می شود.

3. عدم استفاده از ترمز پارکینگ:

اکثر خودروهای مدرن لزوماً نیازی به استفاده از ترمز پارکینگ ندارند حتی در تپه های بسیار شیب دار. اما در اتومبیل های مدل پایین تر اگر از ترمز پارکینگ استفاده نکنید، تمام وزن ماشین شما بر روی پنجه پارکینگ که یک قطعه فلزی کوچک در داخل گیربکس است قرار میگیرد. چنین کاری به مرور زمان موجب صدمه رساندن و شکستن این قطعه ی فلزی شود و در نهایت حالت P در جعبه دنده‌ی اتومبیل شما به طور کامل کارایی خود را از دست خواهد داد. فقط اطمینان حاصل کنید که هر زمان که دوباره رانندگی می کنید، ترمز پارکینگ را غیرفعال کنید وگرنه خطر پیچ و تاب بودن و آسیب رساندن دیسک ها و روتور ترمزها اتومبیلتان را تهدید خواهد کرد.

4. سنگین کردن غیر ضروری خودرو:

هر مقدار وزن اضافه در اتومبیل وزن بیشتری را بر روی سیستم رانندگی، سیستم تعلیق و مصرف سوخت و سایر سیستم های ماشین وارد می کند. لازم نیست مطمئن شوید که ماشین شما کاملاً تمیز و عاری از بارهای سنگین است، اما فقط مطمئن شوید که به طور مرتب وسایل سنگین غیر ضروری خود را از صندلی عقب و صندوق عقب حذف می کنید تا از حمل بار اضافه در خودرو جلوگیری کنید. این کار به مرور زمان به سرپا بودن طولانی تر اتومبیل شما کمک می کند.

5. پر نکردن مخزن بنزین و رانندگی با بنزین خالی:

بنزین گران است، بنابراین برخی افراد فقط مخزن خود را تا یک چهارم یا کمتر پر می کنند. با این حال، این موضوع می تواند باعث مشکلات جدی شود. بسیاری از پمپ های سوختی که امروزه تولید می شوند با سوخت در مخزن بنزین خنک می شوند. اگر دائماً با مخلوط کردن تنها چند گالن در مخزن خود رانندگی می کنید، ممکن است این اجزاء به سرعت گرم شوند و از بین بروند و این اشتباه شما را ملزم به تعویض آنها با هزینه بالا می کند.

6. نگه داشتن غیر ضروری دنده در حین راندن:

نگه داشتن بی مورد دنده با دست باعث اعمال فشار اضافی می شود که در نهایت گیربکس و اجزای آن زوتر مستهلک میشوند. پس این عادت اشتباه را کنار بگذارید و همیشه هر دو دست خود را روی فرمان قرار دهید و فقط در صورت تعویض دنده از آن اهرم استفاده کنید.

7. حرکت ها و توقف های سریع:

جلوگیری از حرکت و توقف سریع بهترین راه برای حفظ موتور، ترمزها و کاهش مصرف سوخت است. اگرچه که فشار دادن سریع پدال گاز و شتاب سریع ممکن است سرگرم کننده و لذتبخش باشد، اما از سوخت خیلی بیشتری نسبت به یک حرکت کند استفاده می کند و باعث سایش بیشتر قطعات موتور و آسیب های جدی می شود. همین موضوع در رابطه با توقف های ناگهانی و سریع صادق است، هرچند گاهی اوقات توقف کردن های ناگهانی با سرعت زیاد اجتناب ناپذیر است، اما در نهایت باعث سایش بیشتر لنت ها و روتورها می شود.

8. گرم کردن یکباره ی موتور خودرو:

می دانیم که وسوسه انگیز است که دور موتور ماشین خود را در یک صبح سرد بالا ببرید تا سریعتر گرم شود، اما انجام این کار باعث ساییدگی شدید موتور می شود. وقتی که روغن سرد باشد به راحتی نمیتواند موتور را گریس کاری کند. یک الی دو دیقه بگذارید موتور در حالت درجا روشن بماند، این عمل موجب گرم شدن موتور و روغن کاری آن می شود. این بهترین روش برای جلوگیری از آسیب دیدن موتور شما در سرما است.

9. نگه داشتن ترمز در سراشیبی ها:

هنگامی که در یک سرازیری قرار میگیرید ممکن است پای خود را روی پدال ترمز نگه دارید تا در صورت لزوم سریع خودرو را متوقف کنید. این کار می تواند باعث ایجاد گرما و فشار در ترمز و لنت خودروی شما و ساییدگی آن شود. در عوض، شما باید هنگام رانندگی در سرازیری، با دنده سنگین برانید. این کار در کمک به شما در حفظ سرعت ایمن موثر است و باعث کاهش سایش در ترمزهای شما می شود.

10. افتادن خودرو در چاله چوله های خیابان:

حواستان به دست اندازها و چاله چوله های خیابان باشد. هنگام نزدیک شدن به آنها سرعت خود را کم کنید. چرا که سرعت بالا در این مواقع باعث آسیب ترمز و رینگ لاستیک می شود.

مطالب دیگر

نظرات