تولید خودرو از جنس چوب در ژاپن

cover
کمپانی ژاپنی یک اتومبیل از چوب ساخته است که یک کانسپت سلولز نانوفیبری است که یک پنجم نسخه ی فولادی آن وزن دارد ولی قدرت آن چند برابر نسخه ی فولادی است و طراحی آن شکل و ظاهری وحشی دارد.

چوب؟ شما باور می کنید؟

ما نمی دانیم در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد، آینده خودروسازی که امروز تصور می کنیم می تواند بسیار متفاوت از واقعیتی باشد که در آینده با آن روبرو خواهیم شد، وسایل نقلیه خودمختار و برقی، خدمات شبکه 5G تلفن همراه، خدمات سواری و اتومبیل و سایر موارد وارد شده در صنعت هستند. شرکت ها در حال ادغام و مشارکت هستند، فروش جهانی اتومبیل رو به کاهش است و در نهایت اینکه وزارت محیط زیست ژاپن یک اتومبیل از چوب ساخته است که یک سلولز نانوفیبری است که یک پنجم نسخه ی فولادی آن وزن دارد ولی قدرت آن پنج برابر نسخه ی فولادی است.

این اولین اتومبیل ساخته شده از چوب نیست، شرکت ها قبلاً از چوب به عنوان قطعات ساختاری یک وسیله نقلیه استفاده کرده اند، گرچه امروزه اکثراً چوب را به شکل قطعات مختلف تزئینی داخلی می یابیم اما خودرو نوآورانه ژاپن کمی متفاوت است. این ماده از الیاف نانو سلولز ساخته شده است.

هنگامی که شما به یک اتومبیل فکر میکنید آن را از جنس فلز و فولاد تصور میکنید. شاید چوب آخرین ماده ای باشد که به ذهنتان برسد، یا حتی اصلا به ذهنتان نرسد. اما این ماده مزایای بسیاری دارد که سایر خودروسازان ممکن است علاقمند به استفاده از آن شوند. فیبر سلولز یک پنجم وزن فولاد است در حالی که پنج برابر قوی تر است. این ماده متراکم و سبک و بسیار قوی است نانو سلولز نیمی از وزن یک اتومبیل سنتی است. این می تواند راندمان و یا دامنه وسیله نقلیه را افزایش دهد.

این وسیله نقلیه نتیجه اکتشاف تکنیک های جدید ساخت، فرآیندها و مواد ساخته شده برای کاهش انتشار کربن در هنگام ساختن ماشین است.

این تیم تحقیقاتی در حال تحقیق و آزمایش روی این مدل هستند که اگر در عین کیفیت و کارایی بالا مقرون به صرفه هم باشد آن را به تولید انبوه برسانند.

مطالب دیگر

نظرات